Ana Sayfa Tıp&Sağlık Bebek feçesinden probiyotik ilaç

Bebek feçesinden probiyotik ilaç

ABD’li araştırmacılar, bebek dışkılarında iyileştirici güçlere sahip olabilecek probiyotik bağırsak bakterilerini keşfettiler. Bakteri suşları diyabet veya otoimmün hastalıklardan muzdarip insanlara yardımcı olabilir.

Bilim insanları bu bakterinin diyabet ve otoimmün hastalıkların tedavisine yarar sağlayacağını düşünüyor. ABD’nin Kuzey Carolina eyaletindeki Wake Forest Tıp Okulu’nda görevli araştırmacılar, bebek dışkısında bulunan bakterilerden bir probiyotik karışım elde etti.

Scientific Reports adlı dergide yayımlanan çalışmanın sonuçlarına göre; probiyotik bağırsak bakterisi kısa zincirli yağ asidi eksikliği çeken hastaların bu eksikliği gidermesine yardımcı oluyor.

Kısa zincirli yağ asidi eksikliği, kanser hastaları, obezite ve diyabet hastaları ile otoimmün hastalığı olanlarda görülüyor.

Farelere tek doz ve arka arkaya beş doz olarak uygulanan probiyotik bakteri karışımının kısa zincirli yağ asitlerinin artmasını sağladığı tespit edildi. İnsan dışkısına aşılanmasıyla ise kısa zincirli yağ asitlerinin çoğalmasının yanı sıra mikrobiyom değişimler de gözlendiği kaydedildi.

Raporda, probiyotik bakterilerin kısa zincirli yağ eksikliği sorununun yaşandığı hastalıkların tedavisine destek olabileceği belirtildi.

Neden bebek dışkısı?

Çalışma için, bilim adamları bebeklerin dışkısını incelediler, çünkü küçük olanlar genellikle çok sağlıklılar. Ayrıca, bebek dışkısının gelmesi oldukça kolaydır. 34 sağlıklı bebek, çocuklarını bilimsel amaçlar için hazırladı.

Araştırmacılar, bakteriyel kokteyli farelere uyguladılar ve aynı zamanda laboratuarda da olsa yetişkin insanların dışkıları üzerindeki etkisini test ettiler. İnsan yapımı ya da bebek yapımı probiyotiklerin aslında kısa zincirli yağ asitlerinin üretimini uyardığını bulmuşlardır.

Yadav, “Veriler, probiyotiklerin insan mikrobiyomu, metabolizması ve ilgili hastalıklar üzerindeki etkileri hakkında yapılacak çalışmalarda kullanılabilir.” Dedi.