Ana Sayfa İlaç Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi’ne PRİDA’dan Anlamlı Ödül

Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi’ne PRİDA’dan Anlamlı Ödül

  • Bayer Türk, ilköğretim çağındaki çocukları erken yaşta bilim ile buluşturduğu “Bayer Genç Bilim Elçileri” projesiyle PRİDA İletişim Ödülleri’nden Sürdürülebilir Başarı Ödülü kategorisinde ödül kazandı.
  • Türkiye’de bilimin gelişimine katkı sağlamayı amaçlayan ve 2011 yılından beri TOG ile birlikte yürütülen proje, şimdiye kadar 81 ilde 33 bin çocuğa ulaştı.

Bayer Türk ile Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) tarafından 2011 yılından bu yana yürütülen Bayer Genç Bilim Elçileri projesi, İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA) tarafından düzenlenen PRİDA İletişim Ödülleri’nden Sürdürülebilir Başarı Ödülü kategorisinde ödül almaya hak kazandı. Sekizinci yılına giren Bayer Genç Bilim Elçileri projesi, ilköğretim çağındaki çocukları gelecekte bilim insanı olma yönünde yüreklendirerek Türkiye’de bilim okuryazarlığının gelişmesine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi’nin iki aşaması bulunuyor. Öncelikle gönüllü üniversite öğrencilerinden oluşan Bilim Elçileri, “Bilim Okuryazarlığı” başlığında formal olmayan eğitim modülleriyle tasarlanmış bir eğitime katılıyor. Ardından ilköğretim çağındaki çocukların bilime ilgi duymalarını ve bilimi sevmelerini sağlamak üzere ilköğretim okullarında bir dizi etkinliği hayata geçiriyor. Bayer Genç Bilim Elçileri projesinin gezici birimi olan “Bilim Tohumları Ekibi” ise gezici bir eğitim aracı ile yola çıkarak köy köy dolaşıyor ve kırsal yerleşimdeki çocuklar ile buluşuyor.

Bayer Genç Bilim Elçileri projesi şimdiye kadar 2542 gönüllü bilim elçisi yetiştirdi ve bu bilim elçileriyle Türkiye genelinde 33 bin çocuğa ulaşarak çocukların bilim konusunda merakını ve öğrenme isteğini canlı tutmaya destek oldu. 2019 yılında proje Ankara, Bingöl, Bolu, Bursa, Gaziantep, İzmir, Kahramanmaraş ve Niğde’de faaliyet göstererek 250 bilim elçisi daha yetiştirmeyi ve 5 bin çocuğa daha ulaşmayı hedefliyor. Projenin uzantısı olarak 2014 yılında hayata geçirilen gezici birimi “Bilim Tohumları Ekibi” ise bu yıl Batman, Ağrı, Sinop ve Yozgat gibi 10 farklı ilde çeşitli etkinlikler gerçekleştirecek.