Ana Sayfa Manşet Basit Bir Antibakteriyel Tedavinin Ciddi Bir Cilt Sorununu Çözebileceği Keşfedildi

Basit Bir Antibakteriyel Tedavinin Ciddi Bir Cilt Sorununu Çözebileceği Keşfedildi

Akut radyasyon dermatiti (ARD), kanser radyasyon tedavisi görenlerde yaygın olarak bulunan ve hastaların yüzde 95 kadarını etkileyen bir durumdur. Bu durum ciltte kızarıklık, ağrı, kaşıntı veya soyulma gibi belirtilerle kendini gösterir. Daha ciddi vakalar, hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen, önemli ölçüde şişlik ve ağrılı cilt ülserlerine neden olabilir.

Montefiore Einstein Kanser Merkezi’ndeki (MECC) araştırmacıları, birçok ARD vakasının yaygın bir deri bakterisi içerdiğini ve basit, düşük maliyetli bir tedavinin ciddi vakaları önleyebileceğini ve potansiyel olarak radyasyon tedavisi gören insanlar için yeni bir bakım standardı belirlediğini keşfettiler.

Her yıl 10 milyon insan, tümörlerinin boyutunu küçültmek için radyasyon tedavisi görüyor.

Bilim İnsanları “Şimdiye kadar, ARD’nin sadece cildin radyasyonla yanmasından kaynaklandığı varsayıldı, bu da onu önlemek için fazla bir şey yapılamayacağı anlamına geliyordu. Geliştirdiğimiz ve klinik olarak test ettiğimiz hazır tedavi, ABD’de her yıl yüzbinlerce insanı ciddi ARD’den ve dayanılmaz yan etkilerinden kurtarabilir.” Dediler.

Genellikle “staph” olarak kısaltılan Staphylococcus aureus (SA) bakterileri tipik olarak ciltte, genellikle burun ve koltuk altlarında zararsız bir şekilde yaşar.

Ancak cilt bir kesikle kırılırsa enfeksiyonlara neden olabilirler. Radyasyon, tedavi bölgesinde cildin yapısını zayıflatır ve SA’nın derinin dış tabakasını geçmesine izin vererek enfeksiyona neden olabilir. Rutin olarak birkaç hafta boyunca günlük tedaviler gerektiren radyasyon tedavisi kursları, cilt enfeksiyonu riskini artırır…

SA, egzama gibi ciltte bozulmaya yol açan yaygın cilt bozukluklarında rol oynadığından ekip,  bakterilerin ARD’de de rol oynayabileceğini düşündüler.

JAMA Onkoloji çalışmalarından birinde, MECC araştırmacıları kanser için radyasyon tedavisi gören 76 hastayı kaydetti. Hastalardan radyasyon tedavisi öncesi ve sonrası burun içinden, ışınlanan bölgedeki deriden ve vücudun radyasyona maruz kalmayan tarafındaki üç farklı vücut bölgesinden bakteri kültürleri alındı: Tedaviden önce, hastaların yaklaşık yüzde 20’si SA için pozitif test yaptı ancak aktif bir enfeksiyonu yoktu.

Tedaviyi takiben, ciddi ARD geliştiren hastaların yüzde 48’i SA’nın varlığı açısından pozitif test yaptı, bu oran durumun en hafif biçimini geliştiren hastaların yalnızca yüzde 17’siydi. Cildinde SA bulunan birçok hasta, burun SA’sı için de pozitif test yaptı, bu da burundan SA’nın deriyi enfekte edebileceğini düşündürdü.