Ana Sayfa Tıp&Sağlık Bağımlılıktan Sorumlu Bir Sinir Reseptörünün Engellenmesi Alkol Kullanımını Azaltabilir!

Bağımlılıktan Sorumlu Bir Sinir Reseptörünün Engellenmesi Alkol Kullanımını Azaltabilir!

Scripps Research bilim insanları, hayvan çalışmalarında, kappa opioid reseptörünü (KOP) seçici olarak bloke eden bir bileşik olan LY2444296’nın alkol bağımlılığı vakalarında alkol tüketimini azaltabileceğini buldu. Bilimsel Raporlarda yayınlanan bulgular , sonunda alkol kullanım bozukluğu (AUD) yaşayan kişiler için yeni tedavi seçenekleri konusunda bilgi verebilir.

NATURE / LY2444296, a κ-opioid receptor antagonist, selectively reduces alcohol drinking in male and female Wistar rats with a history of alcohol dependence

Moleküler Tıp Bölümü’nde doçent olan Rémi Martin-Fardon, Ph.D., “KOP’yi seçici olarak bloke etmek için tasarlanan bileşikler çok umut verici çünkü bu reseptör anksiyete ve depresyon gibi birçok zihinsel hastalıkta rol oynuyor” diyor . “KOP sistemi aynı zamanda alkol kullanım bozukluğunda da önemlidir , bu nedenle amaç eğer hedef alınır ve engellenirse alkol bağımlılığını durdurabilirsiniz.”

KOP sistemi bağımlılık, duygu, acı ve ödül ve ödül arayışı dahil olmak üzere bir dizi nörolojik süreci etkileyen beyin devrelerini kontrol eder. Araştırmanın ilk yazarı, Scripps Research’te doktora sonrası araştırmacı olan Francisco Flores-Ramirez, Ph.D.’ye göre alkole hem akut hem de kronik maruz kalma bu sistemi olumsuz etkiliyor.

Martin-Fardon ve Flores-Ramirez, çalışmaları için LY2444296’nın ağızdan uygulanmasının, alkol bağımlılığı oluşturan sıçanlarda alkol tüketimini azaltıp azaltamayacağını bulmaya çalıştı. Amaç, varsayımsal olarak alkol alımının azalmasına yol açacak olan yoksunluk semptomlarını azaltmaktı.

Sıçanlar, 8 saatlik yoksunluğun ardından kg başına 3 mg kadar düşük dozlarda LY2444296 aldıktan sonra (akut yoksunluk belirtileri tipik olarak başladığında), yoksunluk belirtileri ve alkol tüketimi önemli ölçüde azaldı.