Ana Sayfa Tıp&Sağlık BA.4 ile BA.5 alt varyantları baskın ve akciğeri hedef aldıkları düşünülüyor

BA.4 ile BA.5 alt varyantları baskın ve akciğeri hedef aldıkları düşünülüyor

Covid: Uzmanlar yeni alt varyantların akciğeri hedef aldığını düşünüyor

İngiltere’de uzmanlar koronavirüs vakalarında artış yaşandığını söylüyor. Uzmanlar, Omicron’dan türeyen yeni BA.4 ile BA.5 alt varyantlarının baskın olduğuna işaret ediyor ve bu varyantların antikorlara karşı daha dirençli olduğundan şüphe ediyor.

İngiltere’de Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) verilerine göre koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığına yakalanan ve hastanede tedavi görmek zorunda kalanların sayısında artış var.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) ise bu kişilerin büyük çoğunluğunda, BA.4 ile BA.5 alt varyantlarının tespit edildiğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü, (WHO) ilk olarak Nisan ayında bu alt varyantları incelemeye başladı. WHO, BA.4 ile BA.5’in önceki varyantlara kıyasla bulaşıcılık oranını ve tehlike düzeyini saptamaya çalışıyor

İngiliz basınında, Tokyo Üniversitesi’nde bu alt varyantlar üzerine yapılan çalışmaların ilk bulgularına ilişkin detaylı haberler yer aldı.

Bu çalışmalar; BA.4, BA.5 ve BA.2.12.1 alt varyantlarının Alpha ve Delta’ya benzer şekilde yeniden akciğeri hedefliyor olabileceğini gösteriyor.

Dünyada son dönemde hakim olan Omicron varyantı ise akciğer dışı dokuyu enfekte ediyor, çoğu insanda daha hafif hastalıklara neden oluyordu.

Tokyo Üniversitesi’nde çalışan ve söz konusu varyantlar üzerinde çalışmalar sürdüren Kei Sato, BA.4, BA.4 ve BA.2.12.1 varyantlarının insanların akciğer dokularında daha etkili bir şekilde yayıldığını söylüyor. Sato’ya göre hamsterler üzerinde yapılan çalışmalarda BA.4 ile BA.5 varyantlarının daha ağır hastalığa yol açtığı tespit edildi.

Sato, “Bu yeni Omicron alt varyantlarının yarattığı küresel sağlık riskinin BA.2 varyantından daha yüksek olduğunu görüyoruz” dedi. tamamı için kaynağa bknz