Ana Sayfa Tıp&Sağlık BA.2.86 (‘Pirola’) Covid-19 Vakalarını Artıracak mı?

BA.2.86 (‘Pirola’) Covid-19 Vakalarını Artıracak mı?

BA.2.86 ilk olarak Temmuz ayı sonlarında Danimarka’da tespit edildi ve Ağustos ayında ABD’de ortaya çıktı

Resmi olmayan bir şekilde Yunan harfleri Pi ve Rho’nun bir kombinasyonu olan “Pirola” olarak adlandırılan bu varyant, Amerika’da baskın tür olan Omicron’un bir çeşidi olan XBB.1.5 ile karşılaştırıldığında spike proteininde 30’dan fazla mutasyona sahiptir. Yakın zamanda EG.5 tarafından geride bırakılan eyaletler . Spike proteini, koronavirüsün insan hücrelerine girme şeklidir.

ABD’li bilim adamlarından oluşan iki ekip, yüksek oranda mutasyona uğramış BA.2.86 da dahil olmak üzere, Kovid-19’a neden olan virüsün şu anda dolaşımda olan varyantlarını ne kadar iyi savuşturabileceklerini görmek için aşılanmış ve enfeksiyon kapmış Amerikalılardan alınan antikorları test eden laboratuvar deneylerini tamamladı.

Sonuçları neredeyse birebir örtüşüyor ve haberler (en azından Pirola olarak da adlandırılan BA.2.86 söz konusu olduğunda) oldukça iyi. Bağışıklık sistemlerimiz bu varyantı, XBB varyantının şu anda dolaşımda olan dalları kadar, hatta belki biraz daha iyi bir şekilde tanıyabilir ve bunlarla mücadele edebilir.

Bilim insanları, aşılama ve önceki enfeksiyon nedeniyle dünya çapında oluşturulan bağışıklık savunmaları göz önüne alındığında, BA.2.86’nın yıkıcı bir ciddi hastalık ve ölüm dalgasına neden olmasının pek olası olmadığı yönünde düşüncelere sahip.

CDC / SARS CoV-2 Alt Hattı BA.2.86 için Risk Değerlendirme Özeti

Arka plan

COVID-19’a (SARS-CoV-2) neden olan virüs de dahil olmak üzere tüm virüsler zamanla değişir. Değişiklik gösteren bu virüslere “varyant” adı verilir. Bu değişiklikler virüsün ne kadar bulaşıcı olduğunu, tedaviye ne kadar iyi yanıt verdiğini ve insanları ne kadar ciddi şekilde etkilediğini etkileyebilir. Geçen hafta Danimarka ve İsrail’deki insanlardan alınan örneklerde SARS-CoV-2’nin BA.2.86 adı verilen yeni bir varyantı tespit edildi. Amerika Birleşik Devletleri’nde en az iki vaka tespit edildi. Bu varyant dikkat çekicidir çünkü SARS-CoV-2’nin önceki versiyonlarından birçok genetik farklılığa sahiptir.

Mevcut Risk Değerlendirmesi

CDC’nin şu anda bildiklerine göre, COVID-19’u tespit etmek için kullanılan mevcut testler ve tedavi etmek için kullanılan ilaçlar bu varyantta etkili görünüyor. BA.2.86, daha önce KOVİD-19 geçirmiş veya KOVİD-19 aşısı olmuş kişilerde enfeksiyona neden olma konusunda daha yetenekli olabilir. Bilim insanları yakında çıkacak güncellenmiş COVID-19 aşısının etkinliğini değerlendiriyor. CDC’nin mevcut değerlendirmesi, bu güncellenmiş aşının ciddi hastalıkları ve hastaneye yatışları azaltmada etkili olacağı yönünde. Şu anda bu varyantın daha ciddi hastalıklara neden olduğuna dair bir kanıt yok. Ek bilimsel veriler geliştirildikçe bu değerlendirme değişebilir. CDC daha fazlasını öğrendikçe daha fazlasını paylaşacak.

Önleme Eylemleri

FDA tarafından lisanslanması/yetkilendirilmesi ve CDC tarafından tavsiye edilmesi halinde, güncellenmiş aşılar Eylül ortasından itibaren yerel eczanenizde veya doktorunuzun muayenehanesinde satışa sunulacaktır.

Biz daha fazlasını öğrendikçe kendinizi ve başkalarını korumak için ne yapabilirsiniz?

Şu anda bu varyantın ne kadar iyi yayıldığını bilmiyoruz ancak diğer varyantlarla aynı şekilde yayıldığını biliyoruz . Bu, kendinizi ve başkalarını enfeksiyondan korumak için aşağıdaki önlemleri almaya devam edebileceğiniz anlamına gelir:

  • Tavsiye edildiği şekilde COVID-19 aşılarınızı yaptırın
  • Hastaysanız evde kalın
  • Gerekirse COVID-19 testi yaptırın
  • COVİD-19 hastasıysanız ve çok hastalanma riskiniz yüksekse tedavi arayın
  • Maske takmayı tercih ederseniz burnunuza ve ağzınıza tam oturan, yüksek kaliteli bir maske takın.
  • Havalandırmayı iyileştirin
  • Ellerinizi yıkayın

23 Ağustos 2023 İtibarıyla BA.2.86’nın Bilimsel Anlayışı

Aşağıda, CDC’nin şu anda bildiklerine dayanarak BA.2.86’nın risk profilinin bilimsel bir değerlendirmesi yer almaktadır.

İnsan vakaları : 23 Ağustos 2023 itibarıyla dünya çapında 9 BA.2.86 varyant dizisi rapor edilmiştir: Danimarka (3); Güney Afrika (2); İsrail (1); Amerika Birleşik Devletleri (2) ve Birleşik Krallık (1). Amerika Birleşik Devletleri’ndeki vakalardan biri, CDC’nin Gezgin Tabanlı Genomik Gözetimi aracılığıyla tespit edilen bir kişide görüldü . Bu vakaların birden fazla coğrafyada tanımlanması uluslararası bulaşmanın kanıtıdır. Özellikle SARS-CoV-2’nin genomik dizilimi miktarı küresel olarak önceki yıllara göre önemli ölçüde azaldı, bu da daha fazla varyantın ortaya çıkabileceği ve daha uzun süreler boyunca tespit edilmeden yayılabileceği anlamına geliyor. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’nde hastaneye yatışlardaki mevcut artışın muhtemelen BA.2.86 varyantından kaynaklanmadığını da belirtmek önemlidir. Ek veriler elde edildikçe bu değerlendirme değişebilir.

Şiddet : Bu varyantın önceki varyantlara kıyasla daha ciddi hastalığa neden olup olmayacağını bilmek için henüz çok erken. CDC, BA.2.86 varyantının daha ciddi hastalıklara yol açtığına dair olası erken sinyalleri belirlemek için hastaneye kaldırılma oranlarını yakından izliyor. Şu anda, bu varyantın tespit edildiği lokasyonlarda bulaşma göstergelerinde ( örn . vakalar, acil servis ziyaretleri) veya hastaneye yatışlarda komşu lokasyonlarda görülenlerle orantısız bir artış yaşanmamıştır . Ancak bu değişkenin ortaya çıkması için henüz erken ve bu göstergelere dayalı olarak etkilerin değerlendirilmesi için henüz çok erken.

Bulaşma : Yalnızca dokuz dizi tespit edildiğinden, bu varyantın ne kadar bulaşıcı olduğunu bilmek için henüz çok erken. Birden fazla kıtada tespit edilmesi, bir dereceye kadar bulaşıcılığa işaret ediyor. Bilim adamları, uzun süreli enfeksiyonlara sahip bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde ortaya çıkabilen diğer oldukça farklı soyların çoğunun bulaşmasını tespit etmediği için bu dikkate değerdir.

Atık Su Tespiti: Ulusal Atık Su Gözetim Sisteminde (NWSS) rutin izlemenin bir parçası olarak toplanan bir ABD atık su numunesi, ilk olarak BA.2.86 varyantının varlığını gösterdi. Bilim insanları bu numuneyi araştırıyor ve BA.2.86’nın daha fazla veya daha yaygın kanıtını bulmak için atık suyu yakından izlemeye devam edecek. NWSS, CDC’nin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki varyantları tespit etmek için kullandığı çoklu izleme sistemlerinden biridir ve COVID-19’un yayılmasını daha iyi anlamak için diğer COVID-19 halk sağlığı verileriyle birlikte kullanılması amaçlanmıştır.  Amerika Birleşik Devletleri’nde atık su izleme hakkında daha fazla bilgi edinin .

Viral Genomik : BA.2.86, SARS-CoV-2’nin yeni belirlenmiş bir varyantıdır ve daha önce tespit edilen Omicron varyantlarına kıyasla çok sayıda ek mutasyona sahiptir. Spesifik olarak, BA.2.86’nın genetik sekansı, 2022’nin başlarında baskın Omicron soyu olan BA.2 ile karşılaştırıldığında 30’dan fazla amino asit farklılığını temsil eden değişikliklere sahiptir. BA.2.86 ayrıca, daha yakın zamanda dolaşımda olanlarla karşılaştırıldığında >35 amino asit değişikliğine sahiptir. XBB.1.5, 2023’ün çoğunda baskındı. Bu sayıdaki genetik farklılıklar, ilk Omicron varyantı (BA.1) ile Delta (B.1.617.2) gibi önceki varyantlar arasında görülenle kabaca aynı büyüklüktedir.

Bağışıklık Etkileri : Bu varyanttaki çok sayıda mutasyon, diğer güncel varyantlarla karşılaştırıldığında, aşılardan ve önceki enfeksiyonlardan kaynaklanan mevcut bağışıklıktan daha fazla kaçış endişesini artırmaktadır. Örneğin, mutasyonlara ilişkin bir analiz, farkın neredeyse bir yıl arayla dolaşan BA.2 ile XBB.1.5 arasındaki fark kadar veya bundan daha büyük olabileceğini öne sürüyor. Bununla birlikte, virüs örnekleri henüz antikorların daha güvenilir laboratuvar testleri için geniş çapta mevcut değildir ve bağışıklık üzerindeki gerçek dünyadaki etkilerini bilmek için henüz çok erken. ABD nüfusunun neredeyse tamamı aşılamadan, önceki enfeksiyondan veya her ikisinden kaynaklanan SARS-CoV-2’ye karşı antikorlara sahiptir ve bu antikorların bu varyanttan kaynaklanan ciddi hastalıklara karşı bir miktar koruma sağlamaya devam etmesi muhtemeldir. Bu devam eden bir bilimsel araştırma alanıdır.

Terapötikler : BA.2.86’nın mutasyon profilinin incelenmesi, Paxlovid, Veklury ve Lagevrio gibi halihazırda mevcut tedavilerin bu varyanta karşı etkili olacağını düşündürmektedir. İzleme devam etmektedir ve CDC, bu varyantın terapötikler üzerindeki etkisine ilişkin insan verileri elde edildikçe bu belgeyi güncelleyecektir.

Teşhis (testler) : BA.2.86’nın mutasyon profiline göre, moleküler ve antijen bazlı üzerinde beklenen etki düşüktür.