Ana Sayfa İlaç Avrupa İlaç Dairesi Semaglutid ve Liraglutid’i İncelemeye Aldı

Avrupa İlaç Dairesi Semaglutid ve Liraglutid’i İncelemeye Aldı

Avrupa İlaç Dairesi (EMA), Novo Nordisk ilaç firmasının diyabet ilacı Semaglutid etkin maddeli ilacı ve zayıflama ilacı Liraglutid etkin maddeli ilacı İzlanda sağlık denetçilerinin üç kişide intihar ve kendine zarar verme eğilimi tespit etmesinin ardından incelemeye aldı./VOA

Danimarkalı ilaç üreticisi Novo Nordisk’in hisseleri bugün itibarıyla yüzde 1 değer kaybetti.

EMA güvenlik komisyonu, İzlanda İlaç Dairesi’nin dikkat çektiği yan etkileri inceleyecek. Bunlar arasında etken maddesi semaglutid ilacı ve etken maddesi liraglutid olan ilacı kullanan, intihar düşüncesinin ortaya çıktığı iki vaka var.

EMA’ya göre Novo Nordisk’in daha önceki daha az etkili, farklı bir etken madde içeren Saxenda adlı zayıflama ilacını kullanan bir diğer hastada da kendine zarar verme düşüncesi ortaya çıktı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) Yan Etkileri Raporlama Sistemi’ne (FAERS) göre 2018’den bu yana en az 60 intihar düşüncesi raporu, semaglutid kullanan hastalar ya da doktorları tarafından sisteme girildi.

Ayrıca FAERS 2010’dan bu yana liraglutid kullanan en az 70 hasta veya doktorundan benzer ihbarlar aldı.

FDA ise FAERS raporlarındaki bilginin henüz doğrulanmış olmadığını ve bir ihbarın varlığının nedensellik kanıtı olmadığını belirtti. Kurum olası bağlantının incelenip incelenmeyeceği sorusuna ise hemen yanıt vermedi.

Yan etkiler, ilaç endüstrisinin bugüne kadar kazançlı kilo verme ilaçları geliştirmeye yönelik önceki bazı girişimlerini engelledi.

Sanofi’nin ABD’den onay alamayan Acomplia adlı ilacı, intihar düşünceleriyle ilişkilendirildikten sonra 2008’de Avrupa’da geri çekilmişti. tamamı için kaynağa bknz