Ana Sayfa Tıp&Sağlık Avrupa Diyabet Hemşireliği Vakfı FEND Onur Ödülü

Avrupa Diyabet Hemşireliği Vakfı FEND Onur Ödülü

Avrupa Diyabet Hemşireliği Vakfı (FEND) tarafından verilen FEND Onur Ödülü’nün sahibi, Türkiye’den Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şeyda Özcan oldu. Doç. Dr. Şeyda Özcan’a ödül, diyabet bakımı, araştırmaları ve eğitimiyle ilgili bugüne kadar yapmış olduğu seçkin hizmetleri nedeniyle verildi. Ödülü almaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Doç. Dr. Şeyda Özcan “Bu ödülü pandemi sürecinde, zor koşullarda özveriyle çalışan meslektaşlarım adına alıyorum” dedi.

Avrupa Diyabet Hemşireliği Vakfı (FEND) “25. Kuruluş yıldönümü ve 14 Kasım Dünya Diyabet Günü” kapsamında, uluslararası ve ulusal düzeyde diyabet bakımı, araştırması ve eğitimine önemli ve seçkin katkılarda bulunan, diyabet uzmanlığı alanında çalışan hemşirelere FEND Onur Ödülü’nü verdi. FEND Onur Ödülü’ne Türkiye’den Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şeyda Özcan layık görüldü. Doç. Dr. Özcan, bu ödülle beraber lider diyabet hemşirelerinin yer aldığı uluslararası onursal listede yerini aldı.

FEND Onur Ödülü, uluslararası-küresel diyabet bakımı, araştırmaları ve eğitimiyle ilgili yapılmış olan seçkin hizmetler nedeniyle verildi ve adaylar bir seçici kurul tarafından belirlendi. Seçici Kurul; Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya başta olmak üzere tüm kıtalar ve ülkelerden diyabet hemşirelerini değerlendirdi. Yapılan değerlendirme sonucunda, Doç. Dr. Özcan, mesleki kariyeri boyunca yaptığı tüm araştırmaları, projeleri, diyabet bakımı ve eğitimiyle ilgili çalışmaları nedeniyle Türkiye’den bu ödüle layık görülen ilk isim oldu.

Ödülle ilgili değerlendirmede bulunan Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şeyda Özcan, “2020 Dünya Hemşireler Yılı’nda bu ödülü ülkemize getirmiş olmaktan onur duyuyorum. Bu prestijli ve onurlu ödül, diyabet alanında küresel etkiye sahip hemşirelere takdim ediliyor. Bu yanıyla aslında “yaşam boyu ödülü” niteliğinde. Bu nedenle de benim için ayrı bir anlam taşıyor. Bu ödülü pandemi sürecinde, zor koşullarda özveriyle çalışan meslektaşlarım adına alıyorum” dedi.

 

Hemşirelik kariyerinin temel çalışma konusu diyabet ve diyabet hemşireliği olan Doç. Dr. Şeyda Özcan, kronik hastalık yönetimi, hasta eğitimi, sağlık profesyonellerinin mezuniyet sonrası eğitimi, sağlık bakım teknolojileri gibi konularda da çalışmalar yürütüyor.

Doç. Dr. Özcan’ın bugüne kadar yürüttüğü çalışmalar arasında, Sağlık Bakanlığı ve Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) işbirliği ve Diyabet Hemşireliği Derneği ile birlikte hayata geçirdiği “Ulusal İnsülin Eğitim Programı” yer alıyor. Bu projede Doç. Dr. Özcan tarafından hazırlanan İnsülin Eğitim Programı ülke genelinde yaklaşık 250 diyabet hemşiresine verildi. Bu eğitici grup tarafından Türkiye’nin 54 ilinde, 125 hastanede, yaklaşık 10.000 hemşire insülin tedavisi ve uygulamaları konusunda eğitim aldı. IDF içinde de örnek proje olarak tanıtılan bu çalışma başka ülkelerde de model alınarak uygulandı ve eğitim materyalleri ülkemizde hala kullanılıyor.

Doç. Dr. Özcan’ın bir diğer çalışması da King’s College London & Hospital ekipleriyle hayata geçirdiği “Yoğun İnsülin Tedavi Kliniği’nin İyileştirilmesi Projesi” oldu. Proje kapsamında insülin ve sensör teknolojilerinin yoğun olarak kullanıldığı, İngiltere’de iyi uygulama örneği olan bu klinikte verilen hastalar için yeni tedavi ve takip kriterlerinin eklenmesi, diyabet teknolojilerinin daha etkin kullanılmasını sağlayan klinik hizmetler gibi hizmetlerin iyileştirilmesi amacıyla niceliksel ve niteliksel araştırmalar yapıldı.

Doç. Dr. Özcan ayrıca COVID-19 pandemisinin diyabet hemşireleri ve diyabetli hastalar üzerine etkisini incelemek amacıyla planlanan “Diyabet Hemşireliği Covid-19 Çalışması”nda yer aldı. 22 ülkede, 17 farklı dilde yapılan bu araştırma pandemi döneminde diyabet hemşireliğinin durumunu göstermesi ve diyabetli hastaların pandemiden nasıl etkilendiğini verilerle ortaya koyması açısından Avrupa genelinde önemli bir durum tespiti sağladı.