Ana Sayfa İlaç AstraZeneca’nın iş birliğiyle beşincisi düzenlenen “A’dan Z’ye Klinik Araştırmalar Programı” ile 46...

AstraZeneca’nın iş birliğiyle beşincisi düzenlenen “A’dan Z’ye Klinik Araştırmalar Programı” ile 46 hekim daha “İyi Klinik Uygulamalar” sertifikası alacak

Hekimlerin gelişimine katkı sunmak amacıyla 2017 yılından bu yana düzenlenen A’dan Z’ye Klinik Araştırmalar Programı’nın beşincisi düzenlendi. Program kapsamında 46 endokrinolog ve iç hastalıkları uzmanı hekim Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı “İyi Klinik Uygulamalar” sertifikası almaya hak kazandı.

AstraZeneca ve Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği (TEMD) iş birliği ile diyabet tedavisi alanındaki klinik araştırma sayısını artırma ve hekimler ile bilimsel iş birliği içerisinde olarak onlara katkı sağlamak amacıyla düzenlenen “A’dan Z’ye Klinik Araştırmalar Programı”nın beşincisi, İstanbul’da gerçekleştirildi. Programa 46 endokrinolog ve iç hastalıkları uzmanı hekimin yanı sıra AstraZeneca Türkiye Klinik Araştırmalar ve Medikal departman çalışanları da katıldı. Program kapsamında klinik araştırma uzmanları, yaptıkları sunumlar ve atölye çalışmaları ile katılımcılara klinik çalışma planlaması, yöntemleri ve yürütülme aşamalarına dair önemli bilgiler verdiler. Program katılımcıları ayrıca Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı “İyi Klinik Uygulamalar” sertifikasını almaya da hak kazandılar.

2017 yılından bu yana uygulanan program kapsamında 286 hekimin “İyi Klinik Uygulamalar” sertifikası almalarına katkıda bulunduklarını vurgulayan AstraZeneca Türkiye Ülke Başkanı Serkan Barış, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Ülkemizde son yıllarda artan klinik araştırmalar sayesinde uluslararası yayınlarda Türk hekimlerinin katkısı daha fazla olmaya başladı ve yerel yayınların sayısında önemli bir artış gözlendi. AstraZeneca Türkiye olarak biz de hekimlerimiz ile bilimsel iş birliği içerisinde olarak onlara katkı sağlamak amacıyla düzenlenen bu program vasıtasıyla metabolizma tedavi alanındaki araştırmacıların sayısının artmasına destek olmayı hedefliyoruz.”