Ana Sayfa Manşet Aşı yaptırmayan ebeveyne hapis cezası teklifi verildi

Aşı yaptırmayan ebeveyne hapis cezası teklifi verildi

Kamuoyunda sık tartışma konusu olan,  tıp ve eczacılık meslek örgütleri tarafından bakanlığın çocuklara uyguladığı aşı takvimi için meclise yeni bir kanun teklifi verildi!

AHEF Genel Sekreteri Dr. Hakan UZUN : “Aşılar kanunla zorunlu hale getirilmelidir

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, genişletilmiş bağışıklama programındaki aşıların çocuklara yapılmasına karşı çıkan, yaptırmayan, engelleyen kişi ve ebeveynlere 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilmesini öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Hatta tekrarı halinde bu cezanın yüzde 50 artırılmasını öngördüklerini bildirdi.

Bakanlık bu ayın başında :

2016 yılında 11 bin olan aşıyı reddeden aile sayısının 2017’de 23 bine çıktığını kaydeden Sağlık Bakanlığı kaynakları, bu sayının aynı hızla artmaması için tedbirler alındığını bildirmişti!

ve

Sağlık Bakanlığı tarafından “aşı” konusunda yapılan yayınlar üzerine yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Aşı, halk sağlığı açısından önemli bir konu olup, ‘Sağlıklı nesiller’ ve ‘Sağlıklı bir gelecek’ demektir. Aşılama hizmetleri Bakanlığımız tarafından başarılı bir şekilde sürdürülmektedir. Aşılar dünyada en çok uygulanan biyolojik ürünlerdir. Aşılamanın temel amacı özellikle bebek ve çocuklarda olmak üzere toplumda aşı ile önlenebilir hastalıkların ortaya çıkışını engellemektir. Aşılama sayesinde ölümcül olan birçok hastalık önlenmiş milyonlarca çocuğumuz sakatlık ve ölüm riskinden korunmuştur” denildi!