Ana Sayfa Manşet “AR-GE, teknoloji diyordunuz buyurun AR-GE, buyurun teknoloji”

“AR-GE, teknoloji diyordunuz buyurun AR-GE, buyurun teknoloji”

TBMM Genel Kurulu’nda Sanayi ve Teknoloji, Milli Savunma ile Dışişleri Bakanlıkları’nın 2019 yılı bütçelerinin görüşmeleri yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bakanlığının bütçesi üzerine değerlendirme yaptı.

Varank, TÜBİTAK Enstitüleri vasıtasıyla Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu savunma, uzay, güvenlik, enerji, ilaç, kimya, gıda, çevre, malzeme gibi stratejik alanlarda AR-GE faaliyetleri yürüttüklerini söyledi.

‘BİTKİSEL İLAÇ KATEGORİSİNDE GELİŞTİRİP SATACAĞIZ’

Ayrıca bir ilaç gösteren Varank, venöz dolaşım bozukluklarında etkin kullanılmak üzere ‘Ruscus Aculeatus‘, Anadolu’daki ismiyle “enir ya da tavşan elması” bitkisi kökünden elde ettikleri ilacın, ruhsatlandırma aşamasına geldiğini bildirdi.

Varank, 3750’den fazla endemik bitki hazinelerinden yararlanarak, Sağlık Bakanlığı ihtiyaçları doğrultusunda yenilikçi ilaçları bilimsel yöntemlerle geliştirdiklerini, bu sayede yüksek katma değerli bitkisel ilaçların üretilmesinin yolunu açtıklarını ifade etti.

Elindeki bitkinin kilosunun 4.5 euro’ya satıldığını, gıda takviyesinin 20 euro’dan Türkiye’de satışta olduğunu belirten Varank, bu ilaçları bitkisel ilaç kategorisinde geliştirip satacaklarını söyledi.

 

Meclis TV & TRT3

 

tamamı için kaynağa bakınız

Bakan Varank’ı destekleyen ülkemizin zenginliğini ortaya koyan bir görüş;

Türkiye, Farmasötik Botanik için Bitmeyen Keşif Ülkesidir

.