Ana Sayfa Tıp&Sağlık “Antikorlar 6 hafta sonra da etkisini sürdürdü”

“Antikorlar 6 hafta sonra da etkisini sürdürdü”

Fransa’da Strazburg Devlet Hastanesi ile Pasteur Enstitüsü tarafından Corona virüsüne yakalanan sağlık personeli üzerinde yapılan bir araştırma, insanların virüse bir kez yakalandıktan sonra antikor ürettiği ve bağışıklık kazandığını ortaya çıkardı. Ancak bu bağışıklık süresinin ne kadar devam edeceği henüz bilinmiyor.

VOA; “Antikorlar 6 hafta sonra da etkisini sürdürdü”
Strazburg Üniversitesi hastanesinde Corona virüsüne yakalanan 160 sağlık çalışanı üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları, MedrXiv.org sitesinde yayınlandı. Buna göre, insan vücudunun bilimsel dilde SARS-CoV-2 olarak da adlandırılan virüse karşı antikor ürettiği ve bu antikorların 6 hafta sonra da virüsü “etkisiz hale getirme” özelliğinin devam ettiği ortaya çıktı.

Bilim adamları, “T lenfositleri” tarafından üretilen beyaz kan hücrelerinin yanında, “B lenfositleri” tarafından üretilen antikorların, bağışıklık savunmamızın sadece bir kısmını oluşturduğunu hatırlattı. Uzmanlar, yeniden enfeksiyon bulaşması riskine karşı bu korumanın ne kadar sürdüğünü öğrenmek için başka çalışmaların da beklenmesi gerektiğini belirtti.

Büyük Doğu bölgesindeki 160 sağlık çalışanı
Corona virüsünün Fransa’nın Mulhouse kentinde 17-24 Şubat tarihleri arasında Hristiyan Evanjelistlerin yaptığı bir toplantıdan tüm Büyük Doğu bölgesine, ardından da bütün Fransa’ya yayıldığı tespit edilmişti. “Süper bulaşma” adı verilen bir etki yaratan bu olaydan sonra bölge hastanelerinde çalışan çok sayıda doktor, hemşire ve hasta bakıcı da virüse yakalanmıştı. Strazburg Devlet Hastanesi de sağlık çalışanlarının virüse toplu olarak yakalandığı yerlerden birisi oldu.

Nisan ayı boyunca Corona virüsüne yakalanan 160 sağlık çalışanı üzerinde inceleme yapan Pasteur Enstitüsü ve Strazburg Hastanesi, hastalığı ayakta geçiren, ateş, solunum güçlüğü, koku alamama gibi hastalığın tipik belirtilerini sergileyen sağlık görevlileri üzerinde iki ayrı kan testi yaptı. Bu testlerden birisi, satışa da sunulan basit seroloji, yani kan testi, diğeriyse çok daha net ve detaylı sonuçlar veren ‘S-Flow’ testi oldu.

https://www.medrxiv.org/

tamamı için kaynağa bknz