Ana Sayfa Manşet Antikor gelişmiyor mu yoksa testler mi şüpheli?

Antikor gelişmiyor mu yoksa testler mi şüpheli?

Londra Üniversitesi St. George’s Tıp Fakültesi ve St. George’s Üniversite Hastaneleri Ulusal Sağlık Hizmeti Kuruluş Vakfı liderliğinde araştırmacılar, Covid-19 tanısı konduktan iki ay sonrasına kadar birçok insanın kanında antikor bulunduğunu tespit etti.

Fakat çalışmaya katılan ve enfeksiyon testi pozitif çıkan 177 hastanın yüzde iki ile yüzde 8,5’inin Covid-19 antikor testi pozitif çıkmadı.

Çalışmanın baş araştırmacılarından Profesör Dr Sanjeev Krishna, “Belli sayıda kişi, enfeksiyonu geçirdiğini gerçekten göstermiyor olabilir. Geniş kapsamlı herhangi bir veriyi yorumlarken bunu göz önünde bulundurmanız veya buna göre ayarlamalar yapmanız gerek” dedi.

Profesör Krishna antikor geliştiren insanların gelecekte enfeksiyondan korunup korunmayacağını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söyledi.

Bunu yapmanın en iyi yolu tespit edilebilir antikorlara sahip insanları alıp enfeksiyona maruz kaldıklarında hastalığa yeniden yakalanma ihtimallerinin ne olduğuna bakmak olacaktır. Böyle bir süreç zaman alır ve aynı zamanda şu anda karşılaştığımızdan, şükürler olsun, daha yüksek bir enfeksiyon riski gerektirebilir.

Prof. Krishna araştırmanın, enfeksiyon geçiren birçok kişinin en az iki ay daha antikor üretmeye devam ettiğini göstererek güven vermesine rağmen bağışıklık konusunda henüz kesin cevapların olmadığını belirtti.

Profesör Krishna, “Herkesin duymak istediklerini büyük bir kesinlikle söyleyebilmek isterdim” dedi.

Sorun şu ki dikkatli olmalıyız. Antikor geliştiren kişilere virüsün tekrar bulaşmayacağını kesin biçimde gösterecek çalışmaları beklemek zorundayız.

COVID-19 immune response may remain stable for two months after diagnosis

William Haseltine uyardı: aşı garanti değil!