Ana Sayfa İlaç Amgen Teach programı

Amgen Teach programı

Amgen Teach programına katkılarıyla öne çıkan Türkiye’den üç eğitmen Brüksel’deki uluslararası bilim atölyesine katılımla ödüllendirildi

Amgen Vakfı tarafından desteklenen 4.3 milyon dolarlık Amgen Teach programıkapsamında European Schoolnet tarafından düzenlenen, öğretmenlere yönelik prestijli uluslararası bir bilim etkinliği olan Bilim Projeleri atölyelerinin sonuncusunun 15 katılımcısı arasında Türkiye’den üç eğitmen de yer aldı.

Son dört yıl zarfında, Türkiye’de 300’ün üzerinde fen bilgisi öğretmenine mesleki gelişim fırsatı sağlayan Amgen Teach programından dolaylı olarak 49 bin öğrenci yararlandı. Türkiye’deki programa katılan eğitmenlerden üçü, Haziran ayında Brüksel’de düzenlenen Bilim Projeleri Laboratuarına katılmak üzere seçildi. Eğitmenler burada sorgulamaya dayalı öğrenme yöntemleri hakkındaki bilgilerini pekiştirirken, meslektaşlarıyla görüşme ve en iyi uygulamaları paylaşma fırsatı buldular.

Amgen Vakfı’nın bilime ve eğitime verdiği önem kapsamında bilim okuryazarlığına yönelik yatırımlarına hız kesmeden devam ettiğini belirten Amgen Türkiye Genel Müdürü Güldem Berkman “Vakıf; Amgen Teach ve Vakfımızın Türkiye’de işbirliği yaptığı Kalkınma Atölyesiaracılığıyla programa katılan lise öğretmenlerimize yüz yüze eğitimler, uzaktan eğitim faaliyetleri, okullara ziyaret ve telefon ve video konferanslar ile sürekli destek veriyoruz. Van’dan Tekirdağ’a pek çok ilden yüzlerce biyoloji, kimya ve fen bilgisi öğretmeni gelecek yılın programına katılmak için başvuruda bulunuyor. Bu yılki Bilim Projeleri Atölyesi için seçilen 15 öğretmenin üçü Türkiye’den. Bu bize gurur veriyor ve bilim eğitimi konusunda Türkiye’nin doğru yolda olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.

Etkinlik hakkında ayrıntılı bilgi için: http://www.amgenteach.eu/news/detail?articleId=1801564

Amgen Teach hakkında

4.3 milyon dolarlık bir bütçeyle 2014 yılında başlatılan Amgen Teach, ortaokul öğretmenlerinin derslikte sorgulamaya dayalı öğretme becerilerini artırmak amacıyla öğrencilerin bilime duydukları ilgiyi ve bilimsel başarılarını artırmayı amaçlamaktadır. Yalnızca verilerin sunulması veya alışkanlık halinde kitaptan ezberlemenin teşvik edilmesi ile karşılaştırıldığında sorgulamaya dayalı eğitim, öğrencileri soru sormaya, araştırma yapmaya, sorunları tespit etmeye, nedenlerini ve etkilerini anlamaya, akranlarıyla münazara etmeye, tutarlı savlar kurmaya ve deneyleri eleştirmeye yönlendirir.

Farklı dillerde sunulan ve ülke müfredatını destekleyen Amgen Teach, Avrupa genelinde 3380’in üzerinde fen bilgisi öğretmenine anlamlı mesleki gelişim fırsatlarıyla destek olmuştur. Tüm anketler, katılımcıların %97’ye varan bölümünün Amgen Teach programını diğer öğretmenlere tavsiye ettiğini göstermekte katılımcıların %83’ü, program sayesinde sorgulamaya dayalı fen bilgisi eğitimini daha iyi anlayabildiklerini beyan etmektedir.

Finansal açıdan Amgen Vakfı tarafından desteklenen Amgen Teach programına istikamet ve teknik destek, Avrupa genelinde 34 Eğitim Bakanlığından oluşan bir ağ genelinde eğitim ve öğretime yenilik getirmeyi hedefleyen Brüksel merkezli bir STK olan European Schoolnet tarafından sağlanmaktadır. Programa katılım ücretsiz ve sorgulamaya dayalı öğrenme hakkında bilgi www.amgenteach.eu adresinden, Twitter üzerinde #AmgenTeach veya Facebook üzerinde Türk eğitmenler için https://www.facebook.com/bilimicineleleadresinden edinilebilir.

Amgen Vakfı hakkında

Amgen Vakfı, yenilik üretenlerin gelecek nesline ilham vermek amacıyla bilim eğitiminde mükemmelliği desteklemekte ve Amgen mensuplarının çalıştıkları ve yaşadıkları toplumları güçlendirmek için yatırım yapmaktadır. Amgen Vakfı, ilham veren ve yenilikçi yollarla topluma etki eden, kar amacı gütmeyen yerel, bölgesel ve uluslararası kuruluşlara şimdiye kadar 300 milyon doların üzerinde bağışta bulunmuştur. Amgen Vakfı; Amgen Bilim Öğrencileri, Amgen Biyoteknoloji Deneyimi ve Amgen Teach gibi kendine özgü programlarıyla yarının bilim insanlarını yeni şeyler keşfetmenin heyecanı ile tanıştırmaktadır.Ayrıntılı bilgi için www.AmgenInspires.com adresini ziyaret edin ve Twitter’da @AmgenFoundation bizi takip edin.

Amgen Türkiye hakkında

Biyoteknoloji alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olan Amgen, biyolojinin gücünü kullanarak ciddi hastalıklara yönelik yenilikçi ilaçlar keşfedilmesi, geliştirilmesi, üretimi ve hastalara sunulması için çalışmaktadır. Merkezi Thousand Oaks, Kaliforniya olan Amgen, dünya çapında 100’den fazla ülkede 20 binin üzerinde çalışanı ile hastaların karşılanmamış ihtiyaçlarına, sağlık durumlarının iyileştirilmesine ve yaşam kalitesinin yükseltilmesine yönelik tedaviler geliştirmeye odaklanmaktadır. 2012 yılında Mustafa Nevzat İlaç‘ı 700 milyon Dolar’a satın alarak Türkiye’deki yatırımlarını güçlendirmiştir. Bu yatırımı ile Amgen, son 5 yılda tüm sektörler arasında Türkiye’ye en fazla doğrudan yatırım yapan firmalardan birisi olmuştur. Amgen Türkiye’de 1000’den fazla çalışanıyla üretim, pazarlama ve ilaç Ar-Ge’si faaliyetlerini yürütmektedir. Mustafa Nevzat İlaç’a ait bitmiş ürün ve hammadde tesislerindeki üretim gücü sayesinde Türkiye’den dünya pazarlarına ilaç ihracatını artırmayı hedeflemektedir.