Ana Sayfa Manşet Amerika Menşeili İlaçlar Yerine Yerli Eşdeğer İlaçlar Reçetelensin!

Amerika Menşeili İlaçlar Yerine Yerli Eşdeğer İlaçlar Reçetelensin!

Ülkemizin içinden geçtiği bu zor süreçte dövizdeki hareketliliğin nedeninin ekonomik veriler ile açıklanamadığı bilinen bir gerçektir.

Ülkemize karşı başlatılan bu ekonomik savaşta, devletimizin yanında dimdik durmak ve devletimizin üzerindeki yükü azaltmak adına, tüm hekimlerimize Amerika menşeili ilaçlar yerine (varsa) yerli üretim eşdeğeri olan ilaçların reçete edilmesi önerisinde bulunuyoruz.

Eşdeğeri bulunmayan ilaçlarda kuşkusuz ki hastalarımızın tedavilerinin sorunsuz devam etmesi için bu ilaçlar reçetelenmeye devam etmelidir. Ancak eş değeri olan her ilaç için bu duyarlılığın gösterilmesi çok önemlidir.

Eczacılarımız hastalarına yerli eşdeğer ilacı önersin!

Hekimlerimizin yazmış olduğu reçetelerde Amerika menşeili ilaçların bulunması durumunda, eczacılarımızın hastalarına bu ilaçlar yerine (varsa) yerli üretim eşdeğerini önermesi çağrısında bulunuyoruz.

Bu milli duruşumuzun bir gereğidir. Bu tutumun, içerisinden geçmekte olduğumuz sürecin atlatılmasına önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

Yine bu duruşumuzun döviz kuru artışı nedeni ile oluşabilecek ilaç sıkıntısının da önüne geçebileceğini düşünüyoruz.

Eşdeğer ilaç kullanılmasında halkımıza da görevler düşmektedir. Halkımızın eşdeğer ilaçların aynı etken maddeye sahip ilaçlar olduğu ve tedavinin etkinliği açısından hiçbir farklılığın olmadığını bilmesi ve bu konuda eczacı ve hekimlerine güvenmeleri büyük önem taşımaktadır.

ANKARA ECZACI ODASI
YÖNETİM KURULU