Ana Sayfa Manşet Ameliyattan Önceki Günler Yağlı Yiyecekler Tüketmek Hafızayı Bozuyor

Ameliyattan Önceki Günler Yağlı Yiyecekler Tüketmek Hafızayı Bozuyor

Ohio Eyalet Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibinin yaptığı yeni çalışmada, ameliyattan önce üç gün boyunca yağlı yiyeceklerle beslenen farelerde, iki haftaya kadar süren kalıcı hafıza bozuklukları belirtileri görüldü. Buna beyinde üç hafta boyunca devam eden bir iltihaplanma da eşlik etti.

Post-operative cognitive dysfunction is exacerbated by high-fat diet via TLR4 and prevented by dietary DHA supplementation

Ekip, keşif amaçlı karın ameliyatına benzer bir prosedürden önce genç ve yaşlı fareleri üç gün boyunca yüksek yağlı veya standart bir diyetle besledi.

Kontrol gruplarına anestezi uygulandı ancak herhangi bir ameliyat yapılmadı. İki hafta sonra tüm hayvanlara bir dizi hafıza testi uygulandı.

Yüksek yağlı diyetlerle beslenen genç ve yaşlı farelerde görülen hafıza sorunları, ameliyattan sonra en az iki hafta devam etti; bu, araştırmacıların kemirgenlerde sağlıksız yiyecek yemeden sadece 3 gün önce ve sonra gördüklerinden daha uzun süreli bir etkiydi.

Araştırmacılar, bu etkilerin anesteziyle ilgili olmadığını belirledi; çünkü yağlı bir diyetle beslenen ancak herhangi bir anesteziden veya ameliyattan kaçınan diğer hayvanlar, yalnızca sağlıksız yiyeceklerden kaynaklanan benzer hafıza eksiklikleri gösterdi.

Bu bilişsel etkilerin ne kadar sürdüğünü ve ameliyat sonrası morfin gibi opioid ağrı kesicilerin bu etkileri nasıl uzattığını anlamak için daha ileri çalışmalara ihtiyaç duyulacaktır.

Öte yandan araştırmacılar, bir aylık DHA omega-3 yağ asidi takviyesinin, hem genç hem de yaşlı farelerde ameliyat sonrası inflamatuar tepkiyi körelttiğini ve buna bağlı hafıza sorunlarını önlediğini buldu.