Ana Sayfa Sosyal Tıp “Amasra Maden Faciası”

“Amasra Maden Faciası”

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında 14.10.2022 saat 18.15 sıralarında -300 kotunda nedeni belli olmayan kısmi bir patlama meydana gelmiştir. Bu yazının hazırlandığı an itibariyle 40 emekçinin yaşamını yitirdiği, 11 yaralı emekçinin tedavilerinin sürdüğü ve 1 emekçi ile ilgili çalışmanın hâlen devam ettiği açıklanmıştır.

İş kazaları ve meslek hastalıkları, uygun iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınmasıyla bütünüyle önlenebilir. Bu doğrultuda geçmişte hazırlanmış raporlar, maden ocaklarında kullanılan sistemlerin ve teknolojinin eski ve yetersiz olması, iş sağlığı ve güvenliği konusundaki eksik uygulamalar, havalandırma sistemlerindeki sorunlar, kaçış yollarının yetersizliği, kişisel koruyucu donanımların yetersizliği gibi altyapıya ilişkin ve teknolojik sorunların ölümle sonuçlanan kazalara yol açtığını belirtmektedir. Çözülebilir nitelikte olan bu sorunlarla ilgili olarak iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili denetim ve yaptırım yetersizliklerinin acilen ve kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi ve ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Tüm sektörlerde olduğu gibi madenlerde iş sağlığı ve güvenliği, Türk Toraks Derneği’nin öncelikli konularından biridir. Bu doğrultuda, ülkemizde geçmişteki yaşanan benzer üzücü hadiselerde olduğu gibi TTD, şu anda da gelişmeleri yakından takip etmektedir.

Bartın’da meydana gelen maden kazasında yaşamını yitiren emekçilerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralanan emekçilere acil şifalar diliyoruz.

Açıklama için TTD Mesleksel Akciğer Hastalıkları Çalışma Grubu’na teşekkür ederiz.

Sabır dileklerimizle ve saygılarımızla,

Türk Toraks Derneği Merkez Yönetim Kurulu