Ana Sayfa İlaç Alzheimer İlacı Gün sayıyor

Alzheimer İlacı Gün sayıyor

ABD’nin önde gelen sağlık sistemleri yeni Alzheimer ilacı Leqembi’yi piyasaya sunmayı bekliyor / VOA

ABD’de beş büyük sağlık sistemi, Eisai ve Biogen firmalarının ürettiği, gelecek vadeden yeni Alzheimer ilacı Leqembi’yi, bir ya da iki ay içinde piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Yapılan açıklamada ilaç piyasaya sunulmadan önce ödeme, idari süreçler, hastaların izlenmesi gibi konuların ele alınacağı belirtildi.

Geçen ay ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) tam onay alan Leqembi, böylece Alzheimer’ın erken evrelerindeki hastalarda hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı kanıtlanmış ilk tedavi olmuştu.

Hastalığın, ABD hükümetinin 65 yaş ve üstü için sunduğu sağlık sigortası Medicare kapsamındaki yaklaşık 6,5 milyon kişinin çoğunu etkilediği sanılıyor.

Miami Üniversitesi Miller Tıp Fakültesi Alzheimer araştırma programı başkanı Dr. James Galvin, yeni ilaca olan ilgiyi “Hastalar sıraya giriyor. Tedavi olmak istiyorlar, ancak hemen müdahale etmek zor” sözleriyle aktardı.

İlacı birkaç ay içinde piyasaya sürmeyi planlayanlar arasında Minnesota eyaletinin Rochester kentindeki Mayo Clinic, Chicago’daki Northwestern Memorial Hastanesi ve Los Angeles’taki Cedars-Sinai Hastanesi yer alıyor. Cleveland Clinic ve Utah’ın Intermountain sağlık sistemi ise henüz ilacı sunmaya başlamadıklarını söyledi. tamamı için kaynağa bknz