Ana Sayfa Tıp&Sağlık Alo koronavirüs hattı, idari izin, ucuş yasağı….

Alo koronavirüs hattı, idari izin, ucuş yasağı….

Ulusal TV lere yansıyan açıklamalar;

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,

Alo 184 SABİM Danışma Hattı’nı korona enfeksiyonuna özel bir danışma hattına dönüştürüldüğünü söyledi. Vatandaşlarımızın kendisinde koronavirüs şüphesi varsa hastaneye gitmeden alo 184’ü aramalarını istiyoruz, dedi.

Hastanelerimize ziyaretçi kısıtlaması getiriyoruz. Mesai saatleri içinde müsaade edilmeyecek. Mesai saatleri dışında sadece 1 saat izin verilecek. Raporları dolan hastamız hastaneye başvurmadan doğrudan ilacını alabilecek. Aile Bakanlığımızla ilgili konu görüşüldü. Kamu çalışanlarından kronik hastalığı olanlar kolaylıkla izne ayrılabilecek. Bu anlamda bir genelge de yayınlanmış oldu. Mart ve Nisan aylarında düzenlenecek olan ulusal ve uluslararası, bilimsel açık ya da kapalı toplantıları geçici bir süreyle ertelemiş bulunuyoruz.

Bu üç hafta bizim için çok önemli. Özellikle 60 yaş ve üstünün, alt yaşta da kronik hastalığı bulunanların dışarı çıkmaması gerektiğini söylüyoruz.

Vatandaşımızın vaka sayılarının dünyada tırmanışa geçtiği, yurt dışına kesinlikle çıkmamalarını istiyoruz.

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan,

3 Şubat tarihinden itibaren Çin ile 23 Şubat’tan itibaren İran ile 29 Şubat’tan itibaren Güney KORE ve İtalya’ya uçuş yasağı getirilmiştir. Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda’ya yapılan seferler cumartesi sabah 08.00’en itibaren 17 nisan tarihine kadar durdurulacaktır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,

ölümcül Corona virüsü tedbirleri kapsamında alınan yeni kararı açıkladı. Selçuk, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamileler, yasal süt izni kullananlar, engelliler, yönetici pozisyonundakiler hariç 60 yaş ve üzerinde olanların 16 Mart 2020 tarihinden itibaren 12 gün idari izinli sayılacağını duyurdu.


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Corona virüse karşı alınan tedbirler doğrultusunda, belediyede çalışan 12 yaşından küçük çocuğu olan annelerin işlerini aksamaması şartıyla idari izinli sayılacağını duyurdu.

RAPORLU DÖNEMDE ÜCRET ÖDENECEK Mİ?

Yurt dışından dönenler, tedbir amacıyla 14 gün evde kendini izole edecek. Bu amaçla sağlık kuruluşlarından rapor alınacak. Raporlu dönemde işverenin ücret ödeme yükümlülüğü bulunmuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK),raporun 3. gününden itibaren ayakta tedavilerde prime esas kazancın 3’te 2’si oranında, hastanedeki tedavilerde yarısı oranında iş göremezlik ödeneği verir.