Ana Sayfa Sosyal Tıp Alkol intoleransı bir belirteç mi?

Alkol intoleransı bir belirteç mi?

Alkol aldıktan sonra ciltte oluşan kızarıklık yani alkol intoleransı, genetik olarak asetaldehit dehidrogenaz 2 enzimi eksikliği olan kişilerin içki içtikten sonra, vücudunda kızarma, solunum sıkıntısı, kaşıntı, sindirim gibi sorunlarına neden olduğu bilinmekte idi.
Alkol intoleransı, aynı zamanda Asya parlaması veya Asya kızarması olarak da bilinir./NYPOST

Ekipten Dr Chen; alkol intoleransı, birinin cildinin utanç verici kırmızı tonundan çok daha ciddi olabilir: Bunu yaşayanlarda, yalnızca karaciğer hasarı riski değil, aynı zamanda büyük ölçüde kaçınmadıkları sürece ağız ve yemek borusu kanseri riski de yüksektir. (Kanser ve karaciğer sorunları da alkol metabolizması bozulmamış, ancak düzeyi çok yüksek olmayan kişiler için bir risktir.)

Alkol alındığında, alkol kan dolaşımına sızar ve asetaldehite dönüşür. Molekül, bozulmadan bırakıldığında DNA’yı yiyen ve vücuttaki diğer moleküllere zarar veren reaktif bir yapıdır. (Dünya Sağlık Örgütü hem alkolü hem de asetaldehiti “Grup 1” veya insanlar için en güçlü kanserojen olarak sınıflandırmıştır.)

Stanford Medicine’den uzmanlar ise, alkol yüzünden kızaran bir kişiler üzerinde yaptıkları çalışmada, bunun kişinin yaşamını tehdit eden rahatsızlıkların bir göstergesi olabileceğini ortaya koydular ve araştırmacılar, kan akışını kısıtlayan ve koroner arter hastalığına neden olma potansiyeline sahip olan kan damarlarında inflamasyon olduğu sonucuna vardılar.

Science Translational Medicine dergisinde yayınlanan araştırma, aynı genetik varyanta sahip fareleri inceledi.

SGLT2 inhibitor ameliorates endothelial dysfunction associated with the common ALDH2 alcohol flushing variant

Stanford Kardiyovasküler Enstitüsü direktörü ortak yazar Joseph Wu, Daily Beast’e “Bu varyantı taşıyan farelerde damar genişlemesinin bozulduğunu bulduk” dedi . “Alkolle tedavi edildiğinde, bu varyanta sahip fareler genişlemiş damar boyutu, artmış damar kalınlığı ve bozulmuş damar kasılması ve gevşemesi gösterdi.”

Wu, Empagliflozin adı verilen bir diyabet ilacının, insanlarda semptomları azalttığını söyledi. İlacın alkolün hayatı tehdit eden etkilerini önleyebilirken, içki kızarıklığının olmasını ise engellemeyeceği belirtti.

Haftada en fazla 2 içki içilmesi ve tüm içkilere kanser uyarısı konulması önerisi!