Ana Sayfa Manşet Alerjik Rinit Alanında En Çok Bilimsel Yayını KBB Hekimleri Yapıyorlar

Alerjik Rinit Alanında En Çok Bilimsel Yayını KBB Hekimleri Yapıyorlar

Pamukkale Üniversitesi KBB AD (Prof Dr Cüneyt Orhan KARA, Dr.Öğr. Erdem MENGİ, Dr. Kübra AKTAN, Prof Dr Bülent TOPUZ) olarak, Alerjik rinitle ilgili bilimsel çalışmalar alanında KBB hekimlerinin durumunu incelemek amacıyla bir araştırma gerçekleştirdik. Uluslararası dergiler için Pubmed, ulusal dergiler için de TR Dizin veri tabanlarına ait 25 yıllık verileri inceledik. Bulduğumuz sonuçlarla KBB uzmanlarının alerjik rinit alanındaki sürekli artan bilimsel ilgilerini ve başarılarını belgelemiş olduk.

Pubmed ve TR.Dizin üzerinden 25 yıllık verileri incelediğimizde  toplam 278’e yayın sayısıyla alerjik rinitle ilgili en çok yayın yapan branşın KBB Uzmanları olduğu bulunmuştur.  KBB uzmanlarını, 242 yayın sayısı ile çocuk alerji ve İmmünoloji uzmanları, 242 yayın sayısı ile göğüs hastalıkları uzmanları ve 95 yayın sayısı ile yetişkin alerjisi ve immünoloji uzmanları izlemektedir.

KBB uzmanlarının yaptıkları yayın sayısı sadece toplamda çok olmayıp, yayın sayısı da giderek artmaktadır. Alerjik rinit KBB Uzmanlık alanının çok önemli bir parçasıdır. 25 yıl boyunca artarak devam eden bu bilimsel heyecanın sadece bilimsel çalışma aşamasında kalmaması, önümüzdeki yıllarda KBB hekimleri tarafından aktif olarak kullanılan “Alerji Rinit Polikliniklerinin” yaygınlaşması yönünde çalışmalar yapılmalıdır.

Alerjik rinit alanındaki bilimsel çalışmaların 25 yıllık inceleme sonuçlarına ait diğer ayrıntılar için “Turkish Archives Otorhinolaryngology” son sayısındaki makalemize bakınız;

“Kara CO, Mengi E, Aktan K, Topuz B. A 25-Year Bibliometric Analysis of Allergic Rhinitis Publications from Turkey. Turk Arch Otorhinolaryngol 2021; 59(1): 20-5”

http://cms.galenos.com.tr/Uploads/Article_47000/tao-59-20-En.pdf

Prof Dr Bülent Topuz

PAÜ KBB AD