Ana Sayfa Tıp&Sağlık Akne Tedavisinde Ultrasonla Birlikte Çalışan Mikroiğneli Yama Tasarlandı

Akne Tedavisinde Ultrasonla Birlikte Çalışan Mikroiğneli Yama Tasarlandı

Yeni geliştirilen mikroiğneli yama, sivilcelerini kontrol altında tutmak için mücadele eden insanlara umut olabilir. Cihaz, antibiyotik kullanmak yerine, ultrasona maruz kalmayla tetiklendiğinde akneye neden olan bakterileri öldüren nanopartiküller salıyor.

Akne tipik olarak, cilt yağının aşırı salgılanması saç foliküllerini tıkadığında ortaya çıkıyor ve Propionibacterium acnes bakterilerinin geliştiği düşük oksijenli bir mikro ortam yaratır. Böylece folikül enfekte olur ve iltihaplanır, kırmızı bir sivilce oluşturur.

Ağızdan uygulanan veya topikal olarak uygulanan antibiyotikler bazı durumlarda yardımcı olurken, herkes için çalışmazlar. Ek olarak istenmeyen yan etkilere neden olabilirler, ayrıca bakteriler zamanla bunlara karşı bir direnç geliştirerek terapötik etkilerini azaltırlar.

Daha iyi performans gösteren bir alternatif arayan, Hong Kong Üniversitesi bir ekip özel yamayı geliştirdi.

Mikroiğne yamaları genel olarak, altlarında bir dizi küçük, keskin, ilaç yüklü dikmeler bulunan küçük polimer levhalar şeklini alır. Yama vücuda bastırıldığında, iğneler acısız bir şekilde derinin üst tabakasına nüfuz eder. Daha sonra zararsız bir şekilde çözülürler ve farmasötik yüklerini vücuda salarlar.

Bu özel yama durumunda, saplamalar, çinko bazlı metal-organik çerçeve olarak bilinen bir malzemenin nanoparçacıklarını içerir. Bu parçacıklar P. acnes ile enfekte olmuş cilde salındıktan sonra, alan ultrason darbelerine tabi tutulur. Bu, parçacıkların bakterileri öldüren reaktif oksijen türleri (ROS) adı verilen kimyasallar üretmesine neden olur.

Fareler üzerinde yapılan testlerde, yama ile tedavi edilen sivilcelerdeki P. acnes’in %99,73’ünü yok etmek için 15 dakikalık ultrason uyarımı yeterliydi. Ve ek bir bonus olarak, nanopartiküller tarafından salınan çinko iyonlarının, cildi onarmaya başlaması için mevcut fibroblastları (bağ dokusu hücreleri) tetiklemeye yardımcı olduğu bulundu.

Ekip “Antibiyotik olmayan ve transdermal bir yaklaşım olarak ultrason uyarımı üzerine ROS oluşumunu sağlayan yeni mikroiğneli yama, yalnızca P. acnes bakterisinin neden olduğu enfeksiyonu etkili bir şekilde ele almakla kalmaz, aynı zamanda çinko iyonu salınımı nedeniyle cilt onarımını da kolaylaştırır. ROS’un spesifik öldürme mekanizması nedeniyle, bu tasarımın mantarlar, parazitler veya virüslerin neden olduğu diğer cilt enfeksiyonlarını da ele alabileceğine inanıyoruz.”