Ana Sayfa Tıp&Sağlık Akıllı Yara Bandı Elektrik Stimülasyonuyla Yarayı İyileştiriyor

Akıllı Yara Bandı Elektrik Stimülasyonuyla Yarayı İyileştiriyor

Stanford Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından geliştirilen akıllı bant elektrik stimülasyonuyla yaraların iyileşmesini hızlandırıyor. Diyabet deri ülserleri gibi kronik yaralar, tedavi edilmezse ampütasyonlara ve hatta ölüme sebebiyet verebilir. İşte yeni geliştirilen akıllı yara bantları yaraların iyileşmesini hızlandırabiliyor. / Oğuz Sezgin-Gerçek Bilim

Akıllı bant iki tabakadan oluşuyor, üst tabakadaki 100 mikron genişliğindeki tabakada elektronik devreler entegre edildi. Bu mühendislik harikası katmanda, mikro kontrol ünitesi, radyo anteni, hafıza,elektrik stimülatörü,biyosensörler ve diğer elektronik devreler bulunuyor. Alt tabakada ise hidrojelden oluşan yumuşak cilt benzeri bir tabaka yer alıyor.

Bantta yer alan biyosensörler yaranın elektriksel empedansını(öz direncini) ve sıcaklığını kontrol ediyor. Daha önceki araştırmada empedansın yükselmesiyle yaranın daha hızlı iyileştiği gösterilirken, enflamasyonla beraber sıcaklığın düştüğü gösterilmişti. Eğer yara zor iyileşiyorsa, bandaj küçük bir elektrik akımıyla dokuyu tetikliyor. Elektrik akımının verilmesiyle dokunun kapanması hızlanırken, enfeksiyon da azalıyor.  Böylece cilt hücrelerinin yaralı bölgeye gitmesi hızlanıyor ve bakteriler öldürülüyor. Ayrıca yara bandının üzerindeki radyo anteni sayesinde, akıllı telefonla kablosuz olarak bağlanarak veri aktarımı sağlanabiliyor. Bandajı çıkartmak gerekirse, 40º C’ye ısıtılarak ciltten kolayca çıkarılabiliyor. Fareler üzerinde yapılan testlerde cihazın iyileşme hızını %25 kadar arttırdığı ve cilt yenilenmesini %50 civarında arttırdığı gözlendi.

Ayrıca insan kullanımına sunulduğunda bant daha da büyütülerek, maliyetler düşürülmelidir. Ayrıca sisteme daha değişik sensörler eklenerek; pH,metabolitler ve biyomarkerlar eklenebilir. Araştırmacılar bu sayede kronik yaraların daha hızlı iyileştirilebileceğini ve yara iyileşmesini anlamada yeni bilgiler edinilebileceğini düşünüyor.

Çalışmayla ilgili bir makalenin ortak yazarlarından Dr. Artem Trotsyuk, “Tek bir cihazda stimülasyon ve algılama ile akıllı bandaj iyileşmeyi hızlandırıyor, ancak aynı zamanda yaranın iyileşme sürecini de takip ediyor. Bunun, yeni biyolojik keşiflere ve insan iyileşme süreciyle ilgili daha önce test edilmesi zor olan hipotezlerin keşfedilmesine olanak sağlayacak yeni bir yöntemi temsil ettiğini düşünüyoruz.” Makale yakın zamanda Nature Biotechnology dergisinde yayınlandı.

Kaynak:  EurekAlert

https://www.gercekbilim.com/akilli-yara-bandi-elektrik-stimulasyonuyla-yarayi-iyilestiriyor/ .