Ana Sayfa Biyoteknoloji Akciğer Kanseri Hastaları İçin İnanılmaz Umut

Akciğer Kanseri Hastaları İçin İnanılmaz Umut

Amerikan Klinik Onkoloji Derneği’nin 31 Mayıs – 4 Haziran tarihlerinde düzenlenen yıllık toplantısında bu haftasonu sunulan üç araştırma, akciğer kanseri hastalarının daha uzun yıllar yaşayabileceğini gösterdi.

Penn Medicine’de tıbbi onkolog olan Dr. Angela DeMichele, The Wall Street Journal’a şunları söyledi: “Çok berbat bir prognozu vardı. Ve şimdi tedavi edileceğini hiç düşünmediğimiz insanlar iyileşiyor.

Yeni tedavi seçenekleri arasında AstraZeneca’nın Tagrisso ve Imfinzi’si ve Pfizer’in Lorbrena’sı var.

İlaçların tümü Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmıştır ve akciğer kanserinin en dirençli formlarını bile tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Akciğer kanseri, ABD’de erkekler ve kadınlar arasında kanser ölümlerinin önde gelen nedenidir ve her yıl yaklaşık 125.000 Amerikalıyı öldürmektedir.

Onlarca yıldır ölüm cezası olarak kabul edildi, ancak yeni tedaviler bunun değiştiğini gösteriyor.

Yeni çalışmalardan birine göre, Tagrisso, bazı evre üçüncü hastalar için kemoterapi ve radyasyondan yaklaşık üç yıl daha uzun süre akciğer kanseri içerebilir.

İmmünoterapi ilacı Imfinzi, agresif akciğer kanseri olan bazı hastaların yaşamlarını yaklaşık iki yıl uzatabilir.

Konferansta sunulan üçüncü bir çalışma, ileri hastaların yüzde 60’ının, eski bir ilaç kullanan hastaların sadece yüzde 8’ine kıyasla, Lorbrena’yı aldıktan beş yıl sonra hala hayatta olduğunu buldu.

Tennessee’deki Sarah Cannon Araştırma Enstitüsü’nün baş bilim sorumlusu Dr. David Spigel şunları söyledi: “Bu sonuçlar gerçekten olağanüstü. Akciğer kanseri bakımında ileriye doğru atılmış gerçekten büyük bir adım.’

Ohio’dan Matt Hiznay’a 2011 yılında dördüncü evre akciğer kanseri teşhisi kondu ve dokuz yıldır Lorbrena’da.

Bir dizi eski tedaviyi denedikten sonra, 2015 yılında Lorbrena için bir denemeye katıldı ve o zamandan beri devam ediyor.

Doktorasını yaptı, evlendi ve bir kızı oldu.

The Journal’a şunları söyledi: “Geleceği tekrar görmek biraz daha kolay hale geldi.”

Mass General Cancer Center’da akciğer kanseri uzmanı olan Dr. Lecia Sequist, sonuçların kanser tedavisinin ne kadar ilerlediğini gösterdiğini söyledi.

Dedi ki: ‘Dorothy’nin etrafına bakıp artık Kansas’ta olmadığımızı söylemesi gibi.’

İlerlemeye rağmen, araştırmacılar hala gidilecek uzun bir yol olduğunu söylüyorlar. Genellikle kanser geri gelir ve tedavi edilemez hale gelir veya kanser ilk etapta tedavi edilemeyecek kadar geç yakalanır.

Ancak Houston’daki MD Anderson Kanser Merkezi’nde akciğer kanseri onkoloğu olan Dr. Lauren Averett Byers, The Journal’a şunları söyledi: “Aylar ve yıllar içinde faydayı ölçtüğümüz bir şey görmek, doğru yönde atılmış büyük bir adımdır.”

Yeni Araştırma Bulguları, Kanser Hastalarının Daha Az Yoğun Tedaviyle Genellikle Daha İyi Durumda Olduğunu Gösteriyor