Ana Sayfa Ekonomi Adil Pelister: “Kimya sektörü olarak yeni bir rekora imza atmaya hazırlanıyoruz

Adil Pelister: “Kimya sektörü olarak yeni bir rekora imza atmaya hazırlanıyoruz

Adil Pelister

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Türkiye’nin 2021 yılı üçüncü çeyrek büyüme verilerine ilişkin yazılı bir değerlendirme yaptı. 

Pelister değerlendirmesinde şunları kaydetti: 

“Bu yıl ilk çeyrekte yüzde 7, ikinci çeyrekte yüzde 21,7 büyüyen Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrekte yüzde 7,4 büyümesi memnuniyet verici. İkinci çeyreğe göre de yüzde 2,7’lik bir büyüme söz konusu.

Üretim ve ihracat odaklı büyümek ülkemizin büyüme stratejisi olduğu kadar sürdürülebilirlik bakımından da önem taşıyor. Büyümeye en fazla katkının ihracat ve kamu harcamalarından geldiğini, sanayide büyümenin yüzde 10, hizmetler sektöründe ise yüzde 20,7 olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Net ihracatın büyümeye katkısı 6,8 puan oldu. İhracat üçüncü çeyrekte yıllık yüzde 25,6 arttı.

Üretim ve ihracat gücüyle büyümeye ve ülke ekonomisine en çok katkı verenlerin başında olan kimya sektörümüz ise üçüncü çeyrekte gerçekleştirdiği 6,26 milyar dolarlık ihracat ile yüzde 36,78 büyüdü. Miktar bazında ise üçüncü çeyrekte yüzde 12,50’lik bir büyüme oldu. Bu yıl ilk üç çeyrekte gerçekleştirilen kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı ise yüzde 38,95 artışla 18,25 milyar dolara ulaştı. Bu güçlü büyüme performansının öncülerinden olan kimya sektörü olarak bu yıl ihracatta 24 milyar dolar ile yeni bir rekora imza atmaya hazırlanıyoruz.”