Ana Sayfa Biyoteknoloji ABD’de Tek Dozluk Aşı Onayına Bir Adım Daha

ABD’de Tek Dozluk Aşı Onayına Bir Adım Daha

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Johnson & Johnson’ın tek dozluk aşısının Corona virüsüne karşı yüzde yeterli koruma sağladığı sonucuna vardı.

VOA: Associated Press haber ajansının haberine göre, FDA araştırmacıları, aşının genel olarak orta ila şiddetli Corona virüsü enfeksiyonunu önlemede yaklaşık yüzde 66 etkili olduğunu doğruladı. Kurum ayrıca, J&J’in aşılarının kullanımının güvenli olduğunu da bildirdi. Aşının, kullanımdaki diğer aşıların aksine tek doz gerektirmesi de aşılama çalışmalarını hızlandırabilir.

Johnson & Johnson Announces Single-Shot Janssen COVID-19 Vaccine Candidate Met Primary Endpoints in Interim Analysis of its Phase 3 ENSEMBLE Trial

Bu son analizin ardından FDA’in bağımsız danışmanları, Cuma günü, bulguların, uzun zamandır beklenen aşıyı kullanıma sokacak kadar güçlü olup-olmadığını ele alacak. FDA’in kısa süre içinde nihai bir karar vermesi bekleniyor.

Can kaybının 500 bini aştığı ABD’de aşılama süreci, lojistik sorunlar ve hava koşullarının neden olduğu gecikmelerle umulandan daha yavaş ilerledi. Şimdiye kadar yaklaşık 65 milyon Amerikalı, tam koruma için birkaç hafta arayla iki doz gerektiren, Pfizer veya Moderna aşısının en az bir dozunu almış durumda. tamamı için kaynağa bknz

Johnson & Johnson’dan ABD’de Acil Kullanım Onayı Başvurusu