Ana Sayfa Tıp&Sağlık ABD’de Bir Kesim Fabrikasında ‘Deli Dana Hastalığı’ Ortaya Çıktı

ABD’de Bir Kesim Fabrikasında ‘Deli Dana Hastalığı’ Ortaya Çıktı

ABD’li sağlık yetkilileri, geçtigimiz cuma günü Güney Carolina eyaletindeki kesim fabrikasında bir sığır ineğinde atipikr “deli dana hastalığı” vakası tespit etti.

ABD Tarım Bakanlığı yaptığı açıklamada, hayvanın “kesim kanallarına asla girmediğini ve ABD’deki gıda arzı veya insan sağlığı için hiçbir zaman risk oluşturmadığını” belirti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin nörolojik hastalık olarak adlandırılan sığır süngerimsi ensefalopatisi (BSE) için “ihmal edilebilir bir risk statüsüne” sahip olduğunu ve “bu bulgunun bir sonucu olarak da  herhangi bir ticari etki beklemiyoruz” denildi.

BSE, kontamine et yenirse insanlarda ölümcül hastalık olan Creutzfeldt-Jakob hastalığı ile bağlantılıdır.

Atipik varyant yaşlı sığırlarda sporadik olarak ortaya çıkarken, klasik form çiftçiler sürülerini enfekte hayvanların et ve kemik unuyla beslediğinde yayılır. Bu da  insanlar için daha fazla tehlike arz eder.

Yetkililer, ABD’de son 20 yılda yedinci kez BSE tespit edildiğini ve biri hariç hepsinin atipik olduğunu belirttiler. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İsrail, Avrupa ve Japonya’daki geçmiş BSE vakaları, küresel gıda ticaretinde milyarlarca dolar değerinde aksamalara neden olmuştur. Ancak ABD sağlık kurumu, yeni bulgunun “ABD’nin ihmal edilebilir risk durumunu değiştirmeyeceğinden ve herhangi bir ticari soruna yol açmaması gerektiğinden” emin olduklarını kaydettiler.