Ana Sayfa Ekonomi ABD ve AB’ye göre 10’da 1 fiyata ameliyat

ABD ve AB’ye göre 10’da 1 fiyata ameliyat

İstanbul Uluslararası Sağlık ve Turizmi Derneği (İSTUSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ali Kodan, Türkiye’nin medikal turizmde popülaritesinin son yıllarda hızla arttığını belirterek, “Türkiye’ye fiyat, kalite, teknik şartlar, bekleme süresi ve imkanların yeterli olması gibi nedenlerle tedavi için çok sayıda hasta geliyor. 2017’de Türkiye’ye tedavi için gelen hasta sayısı 700 bin oldu” dedi.
Kodan, 2008 yılında kamu ve özel toplamında Türkiye’ye sağlık seyahati gerçekleştiren turist sayısının 75 bin olduğunu anımsatarak, “10 yılda yaklaşık 10 kat artmış durumda. Bu sayı giderek artacak. 2018’de en az 850 bin hastanın tedavi için Türkiye’ye geleceğini, bu rakamın 1 milyona yaklaşabileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.
10’da 1 fiyata ameliyat
Türkiye’nin kalite ve fiyat konusunda Avrupa’dan daha ileride olduğunu kaydeden Kodan, ameliyatların AB, ABD ve diğer batı ülkelerine göre çok daha uygun fiyata yapıldığını, bu rakamın zaman zaman 10’da 1’e kadar düştüğünü bildirdi.
Kodan, şu örnekleri verdi: “Anjiyo için ortalama ücret ABD’de 47 bin dolarken, Türkiye’de sadece 5 bin dolar. Bu rakam, sağlık tedavi ücretlerinin çok düşük olduğu belirtilen Hindistan’da 11 bin dolar, Tayland’da 10 bin dolar, Singapur’da 13 bin dolar. Türkiye, onların bile yarısında. Kalp kapakçık değişimi ABD’de ortalama 150 bin dolarken, Türkiye’de neredeyse 10’da 1 fiyatına 17 bin dolara yapılıyor.”
En çok Almanya, Azerbaycan ve Irak’tan geldiler
İSTUSAD Başkanı Emre Ali Kodan, Türkiye’ye 2016’da en çok hastanın Almanya’dan geldiğini belirterek, onu Azerbaycan, Irak, Suriye, Türkmenistan, İngiltere, Hollanda,Rusya ve Suudi Arabistan’ın takip ettiğini söyledi. Bu tip durumlarda komşu ülkelerin ön plana çıkmasının doğal karşılandığını dile getiren Kodan, ancak Türkiye’ye Avrupa’dan, Rusya’dan, Türki Cumhuriyetler’den ve Körfez’den ciddi sayıda hasta geldiğini, bu durumun Türkiye’nin ne kadar cazip olduğunu gösterdiğini anlattı. Kodan, turistlerin tedavi için en çok İstanbul, Antalya ve Ankara’ya geldiğini ifade ederek, “En çok acil servis, göz hastalıkları ve kadın hastalıkları/doğum branşlarında geliyor bu hastalar. Daha sonra çocuk hastalıkları ve iç hastalıkları branşları sırayı takip ediyor” dedi. Hastaların en çok Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Türkiye’ye geldiğini aktaran Kodan, bu dönemlerde kuzey bölgelerde özel sağlık sektörünün daha az yoğun olduğunu bildirdi.
2 milyon hasta 20 milyar $ gelir
ALİ Emre Kodan, International Medical Travel Journal (IMTJ) tarafından Mayıs 2018’de yayımlanan bir rapordan, ülkelerin sağlık turizmi değerlerine ait bir sıralama yapıldığını, Türkiye’nin bu sıralamada 600 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldığını, bu rakama güzellik ve SPA turizmi, turistin sağlığı gibi bazı kalemlerin dahil edilmediğini anlattı.
Birinci sırada ABD’nn, ikinci basamakta Güney Kore’nin yer aldığını aktaran Kodan, Tayland’ın dördüncü, Almanya’nın beşinci sırada yer aldığını ifade etti. Kodan, eski Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın kısa süre önce yaptığı bir açıklamada, Türkiye’nin hali hazırda yıllık 4 milyar dolarlık sağlık turizmi geliri olduğunu belirttiğini kaydederek, 2023’te 2 milyon hasta ve 20 milyar dolar gelir hedefinin bulunduğunu anımsattı.