Ana Sayfa Hukuk&Etik ABD istihbarat raporu, COVID’in Wuhan laboratuvarında başladığına dair doğrudan kanıt

ABD istihbarat raporu, COVID’in Wuhan laboratuvarında başladığına dair doğrudan kanıt

Wuhan Viroloji Enstitüsü

Koronavirüs pandemisinin kökenleri, neredeyse 2019’un sonlarında Wuhan’da ilk insan vakalarının bildirilmesinden bu yana ABD’de hararetli bir tartışma konusu olmuştu.

ABD’de yayımlanan yeni istihbarat raporunda Covid-19 virüsünün Çin’deki Vuhan Viroloji Enstitüsü Laboratuvarı’ndan (WVI) sızdığına ilişkin doğrudan kanıt bulunamadığı kaydedildi.

No direct proof Covid-19 stemmed from Wuhan lab leak, US intelligence says

ABD Kongresi’nin Covid-19 salgını ile ilgili komplo teorilerinde adı sıkça geçen Wuhan Viroloji Enstitüsü (WIV) hakkındaki istihbarat belgelerinin kamuoyuyla paylaşılmasına yeşil ışık yakmasının ardından, ABD Ulusal İstihbarat Başkanlığı Dairesi (ODNI), Covid-19 salgınının kökenine dair bir raporun gizliliğini kaldırdı. Rapora göre, ABD istihbarat kurumları virüsün bir laboratuvardan yayılma olasılığını göz ardı etmese de, virüsün kökenine dair kesin bir bulguya ulaşılamadı. Raporda, “Hem doğal veriler hem de laboratuvar verileri varsayımlara dayandığından veya çelişkili raporlama nedeniyle zorluklarla karşılaşıldığından, Merkezi İstihbarat Teşkilatı ve diğer istihbarat kurumları, Covid-19 salgınının kesin kaynağını belirleyemedi” denildi. ABD’deki tüm istihbarat kurumlarının “Covid-19’un biyolojik bir silah olarak geliştirilmediği konusunda” hemfikir olduğu belirtildi