Ana Sayfa İlaç AbCellera ve Lilly, COVID-19 Tedavisinde Antikor Terapilerini Birlikte Geliştirecek

AbCellera ve Lilly, COVID-19 Tedavisinde Antikor Terapilerini Birlikte Geliştirecek

AbCellera ve Lilly, COVID-19’un tedavisi ve önlenmesi için antikor terapötikleri oluşturmak üzere, COVID-19’dan iyileşen ilk ABD hastalarının birinden ayrıştırılan 500’den fazla benzersiz antikor arasından seçim yapacak

AbCellera ve Eli Lilly and Company (NYSE: LLY) SARS-CoV-2 yeni koronavirüsün neden olduğu COVID-19’un tedavisi ve önlenmesi için antikor ürünlerini birlikte geliştirmek için bir anlaşma imzaladıklarını açıkladılar. İş birliği, DARPA Pandemi Önleme Platformu (P3) Programı (kapsamında geliştirilen AbCellera’nın hızlı pandemik yanıt platformundan ve Lilly’nin terapötik antikorların hızlı gelişimi, üretimi ve dağıtımı konusunda global yetkinliklerinden faydalanacaktır.

COVID-19’dan iyileşen ilk ABD hastalarının birinden kan örneği alındıktan sonra bir hafta içinde AbCellera, hastanın virüsü nötralize etmesine ve hastalıktan iyileşmesine yardımcı olan fonksiyonel antikorlar üretenleri bulmak üzere 5 milyondan fazla bağışıklık hücresi taradı. Bu çalışma sonucu AbCellera, bugüne kadar rapor edilen en büyük anti-SARS-CoV-2 antikorları paneli olan 500’den fazla özgün insan antikor dizisi tanımladı. Bir sonraki adım, SARS-CoV-2’yi nötralize etmede en etkili olanları bulmak için bu antikorları taramak olacak. Bu antikorların birçoğu, Ulusal Sağlık Enstitülerinin bir bölümü olan Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nde (NIAID) yer alan Aşı Araştırma Merkezi’ndeki (VRC) ortakları ile iş birliği içinde ekspresyonu sağlanacak ve virüsü nötralize etme yetenekleri kapsamında NIAID ile beklemede olan anlaşma test edilecek.

AbCellera CEO’su Carl Hansen, Ph.D.  konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “AbCellera’nın platformu, şimdiye kadar görülmemiş bir hızla dünyanın en büyük anti-SAR-CoV-2 antikorları panelini sağladı. 11 gün içinde, mevcut salgından sorumlu SARS-CoV-2 virüsüne karşı yüzlerce antikor keşfettik, global viroloji uzmanları ile fonksiyonel testlere geçtik ve dünyanın önde gelen biyofarmasötik şirketlerinden biriyle ortak geliştirme anlaşması imzaladık. Lilly’nin bu global zorluğa verdiği yanıtın hızı ve çevikliğinden çok etkilendik. Takımlarımız birlikte, salgını durdurmak için bir karşı önlem ortaya koymak üzere kararlıyız.”

Lilly CSO’su ve Lilly Araştırma Labortuvarları Başkanı Daniel Skovronsky, M.D, Ph.D. ise şu görüşleri paylaştı: “Tüm dünyada hızla artan vaka sayısı ile, doktorlar ve hastalar iyileşmelerini hızlandırabilecek veya hastalığı önleyebilecek terapötik bir müdahale arıyorlar. Lilly, bu küresel salgının ortasında hastalara inovasyon getirmek için üzerine düşeni yapmaya kararlı. AbCellera ile iş birliği yaptık, çünkü çabalarının hızından ve kalitesinden etkilendik. Hastalara yardımcı olacak potansiyel bir tedavi oluşturmak için en yüksek hızda hareket ediyoruz. Genellikle yeni bir terapötik antikor programının kliniğe girmesi yıllar alabilir, ancak AbCellera ile hedefimiz önümüzdeki dört ay içinde hastalarda potansiyel yeni tedavileri test etmek olacak.”

Anlaşma şartlarına göre, AbCellera ve Lilly bir ürüne ilişkin başlangıç ​​geliştirme maliyetlerini eşit olarak paylaşmayı taahhüt etmektedir, daha sonraki geliştirme, üretim ve dağıtımdan ise Lilly sorumlu olacaktır. Başarılı olması halinde, Lilly hastalara tedavi sağlamak için global otoriteler ile çalışmaya hazırdır.

AbCellera Biologics Inc. Hakkında:
AbCellera, yeni nesil terapötik antikorları keşfetmek ve geliştirmek için ortaklıklar yürüten özel bir şirkettir. AbCellera’nın tek hücreli platformu, tescilli aşılar, mikroakışkanlar, yüksek verimli görüntüleme, genomik, derin hesaplama, yapay zeka ve laboratuvar otomasyonu gibi benzersiz bir teknoloji kombinasyonu ile terapötik antikor keşfi için uçtan uca yetkinlikleri entegre eder. Tekli B hücrelerinin ultra derin taranması, doğal bağışıklık yanıtlarına benzeri görülmemiş erişim sağlayarak, insanlar dahil herhangi bir türden yüksek kaliteli öncü antikorların büyük ve çeşitli panellerinin hızlı bir şekilde izole edilmesini sağlar. AbCellera 2012 yılında kurulmuştur ve 2018’de DCVC Bio liderliğindeki A Serisi finansman turunu tamamlamıştır. Daha fazla bilgi için www.abcellera.com adresini ziyaret edin.

Eli Lilly and Company Hakkında:
Lilly, tüm dünyadaki insanların yaşamlarını iyileştiren ilaçlar yaratmak için insana verilen değeri keşifle birleştiren global bir sağlık lideridir. Bir asırdan fazla bir süre önce, gerçek ihtiyaçları karşılayan yüksek kaliteli ilaçlar yaratmaya kendini adamış biri tarafından kurulduk ve bugün tüm çalışmalarımızda bu misyona sadık kalıyoruz. Dünyanın dört bir yanında Lilly çalışanları, yaşamı değiştiren ilaçları keşfetmek ve onlara ihtiyaç duyanlara ulaştırmak, hastalığın anlayışını ve yönetimini geliştirmek ve hayırseverlik ve gönüllülük ile yaşadığımız topluluklara yardım etmek için çalışıyorlar. Lilly hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen www.lilly.com  ve www.lilly.com/newsroom adreslerini ziyaret edin. C-LLY

Lilly İleriye Dönük İfadelere İlişkin Uyarı Beyanı
Bu basın bülteni, Lilly ve AbCellera arasındaki iş birliğinin faydaları hakkında ileriye dönük beyanlar içermekte (bu terim 1995 tarihli Özel Menkul Kıymetler Dava Reformu Yasasında tanımlandığı üzere) ve Lilly’nin mevcut görüşlerini yansıtmaktadır. Bununla birlikte, buna benzer herhangi bir girişimde olduğu gibi, ilaç geliştirme ve ticarileştirme sürecinde önemli riskler ve belirsizlikler söz konusudur. Diğer konuların yanı sıra, Lilly’nin, iş birliğinin beklenen faydalarını gerçekleştireceğine veya iş birliğinin ticari olarak başarılı ürünler vereceğine dair bir garanti verilemez. Gerçek sonuçların Lilly’nin beklentilerinden farklı olmasına neden olabilecek bu riskler ve belirsizlikler hakkında daha fazla tartışma için lütfen Lilly’nin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan en son 10-K ve 10-Q Formlarına bakın. Lilly, ileriye dönük beyanları güncelleme görevini üstlenmez.