Ana Sayfa İlaç AbbVie ve Calico bilimi ileriye taşıyor

AbbVie ve Calico bilimi ileriye taşıyor

AbbVie ve yaşlanma araştırmalarına odaklanan Calico, araştırma ve geliştirmedeki çığır açan ortaklığını uzattı. 2014 yılından bu yana nörodejenerasyon ve onkoloji dahil, yaşa bağlı hastalıkları olan kişiler için yeni terapiler keşfetmek, geliştirmek ve pazara sunmak için çalışan iki şirket, 3 yıl daha iş birliğine devam edecek.

Araştırmaya dayalı global bir biyofarma şirketi olarak, dünyanın en ciddi ve karmaşık bazı hastalıklarına yönelik yenilikçi ve ileri tedaviler geliştirmeyi taahhüt eden AbbVie ile yaşlanma araştırmaları ve tedavilerine odaklanan Calico, nörodejenerasyon ve onkoloji de dahil, yaşa bağlı hastalıkları olan kişiler için yeni tedaviler keşfetme, geliştirme ve pazara sunma amacıyla yaptıkları iş birliğine devam etme kararı aldı.

Üç yıl daha uzatılan anlaşma çerçevesinde Calico, 2022’ye kadar araştırma ve erken geliştirmeden sorumlu olacak ve 2027’ye kadar ortak projelerini ilerletecekler.

AbbVie; Calico’ya erken Ar-Ge çalışmalarında destek verirken, ileri evre geliştirme ve pazarlama aktivitelerini yönetme seçeneğine sahip olacak. AbbVie ile Calico iş birliği için 500’er milyon dolar daha ek yatırım yapacak.

AbbVie Araştırma, Geliştirme ve Bilimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Michael Severino konuya ilişkin şu açıklamaları yaptı: “Hem bilimsel hem kültürel açıdan başarılı bir ortaklık kurduk. Bu sayede, bilimi ilerleten gelişmeler sağlıyoruz. Calico dünya çapında bilim insanlarından oluşan olağanüstü bir takıma sahip. Bu işbirliğinin uzatılması yaşa bağlı hastalıkları olan kişilere yönelik tedavi seçenekleri belirlemek üzere yaptığımız araştırmaları geliştirmemize olanak tanıyacaktır.”

Calico CEO’su Dr. Arthur D. Levinson ise AbbVie ile yaptıkları iş birliğinin yüksek beklentilerini tam olarak karşıladığının altını çizdi. Dr. Levinson, “Kurduğumuz bu benzersiz ortaklık, sonrasında yaşlanmanın bilimini anlama ve hastalar için yeni tedavi yöntemleri geliştirme çabalarımızı daha da hızlandıracaktır” dedi.

“25’ten fazla erken evre programı geliştirildi”

Calico, AbbVie ile iş birliği içinde keşif evresinde araştırmalar ve geliştirme çalışmaları yürütmektedir. AbbVie ise bilimsel ve klinik geliştirmede Calico’ya destek sağlarken gelecekteki geliştirme ve pazarlama faaliyetlerinde önderlik edecektir. 2014’ten bu yana iki şirket arasındaki bilimsel iş birliği çerçevesinde onkoloji ve sinir bilimleri genelinde hastalık durumlarına yönelik 24’ten fazla erken evre programı geliştirilmiş ve yaşlanmanın biyolojisiyle ilgili yeni iç görüler elde edilmiştir.