Ana Sayfa Tıp&Sağlık ‘5 Kıtada 5 Ultra Maraton’ koşan tek Tip1 Diyabetli

‘5 Kıtada 5 Ultra Maraton’ koşan tek Tip1 Diyabetli

Diyabet koşu takımı TEAM1’in kaptanı Gürkan Açıkgöz Vietnam’dan sonra Norveç Ultra Maratonu’nu da kazandı

Türk Diyabet Cemiyeti ve Novo Nordisk’in iş birliği ile oluşturulan diyabet koşu takımı TEAM1 artık yurt dışındaki yarışlarda da başarılar kazanıyor. TEAM1 Diyabet Koşu Takımı’nın Kaptanı Gürkan Açıkgöz, ‘5 Kıtada 5 Ultra Maraton’ koşmayı hedefleyen dünyanın tek Tip1 diyabetli bireyi olarak Vietnam’ın ardından Norveç ultra maratonunu da kazandı. Açıkgöz ve Norveç ultra maratonuna birlikte katıldığı TEAM1’in antrenörü Utkuer Yaşar, hiç durmadan 34 saat koşarak önemli bir başarıya imza attılar

Türkiye’nin ilk Tip1 diyabetli maratoncusu ve TEAM1 diyabet koşu takımının kaptanı Gürkan Açıkgöz, dünyanın “5 Kıtada 5 Ultra Maraton” koşan tek Tip1 diyabetli bireyi olarak yeni başarılar kazanıyor. Fransız menşeli Canal Aventure organizasyonu tarafından düzenlenen ‘5 Kıtada 5 Ultra Maraton’a katılan Açıkgöz, Vietnam’da düzenlenen ve 4 etap ve 160 km’den oluşan Asya yarışında erkekler kategorisini birinci bitirdi. Organizasyonun Avrupa etabı olan 140 kilometrelik Norveç Ultra Maratonu’nu da TEAM1 antrenörü Utkuer Yaşar ile birlikte 34 saat durmadan koşarak birinci tamamladı.

13-15 Temmuz tarihlerinde koşulan yarış Norveç’in Lyngen Alps bölgesinde başlayarak , Tromso şehrinde sona erdi.2’li takımlar halinde koşulan yarış boyu yarışmacılar yollarını kendilerine verilen GPS takip sistemi ile buldu. Yarış yolu üzerindeki kurulu kontrol noktalarında tüm yarışmacılar sağlık kontrolünden geçti.

Türk Diyabet Cemiyeti ve Novo Nordisk’in iş birliğiyle ‘diyabetli’ algısını değiştirmek için oluşturulan ve kısa sürede sosyal sorumluluk alanında ödül kazanan diyabet koşu takımı TEAM1’in kaptanı Açıkgöz, ”5 Kıtada 5 Ultra Maraton” projesi kapsamında 24-30 Eylül tarihlerinde Bolivya’da 7 etaptan oluşan 230 kilometre maratonu koşacak. Daha sonra da 11-16 Kasım tarihlerinde 5 etap ve 220 kilometreden oluşan Mozambik ve 15-25 Mayıs 2019’da da 9 etap ve 522 kilometreden oluşan Avustralya ultra maratonlarına katılacak.

“Tip1 diyabetli maratoncu olarak derece yapmak istiyorum”

TEAM1’in 46 yaşındaki kaptanı Gürkan Açıkgöz, 21 yaşında Tip1 Diyabet tanısı konulduğundan itibaren hayatına sporla devam ediyor. Sporun hayatında hep önemli bir yeri olduğunu söyleyen Gürkan Açıkgöz, “Diyabet bir hastalık ama onu yönetmek bir seçim. Spor yapmayınca hipo veya hiper glisemi riski olmuyor ama hayatın kendisi de olmuyor. Spor, diyabetimi yönetmek konusunda bana her zaman avantaj sağladı. İlk maratonumu 2013 yılında koştum ve o zaman sadece yarışı sorunsuz bir şekilde bitirebilmeyi hedefliyordum. O günden bu yana yurt içi ve yurt dışında yaklaşık 40 maratona katıldım. Bundan sonra hedefim katıldığım tüm maratonlarda derece yapmak” diyor.

Tip1 diyabetli bir maratoncu olarak maraton ve ultra maratonlarda yaşadıklarını ise şöyle anlatıyor:

“40 dakikada 1 şeker kontrolü yapıyorum. Çünkü şeker düşünce performans da düşüyor. Ben derece yapmak istiyorum. Yarışta çadırım, uyku tulumum, kıyafetim, yarış boyu tüketeceğim tüm gıdalar çantamda oluyor. Özellikle gıda konusunda mühendislik yapıyorum, neyi ne kadar tüketmem lazım hepsi hesaplı. Bunları da antrenmanlarda deneye deneye buluyorum.”

TEAM1 ekibinin ve ‘5 Kıtada 5 Ultra Maraton” projesinin hikayesini sosyal medyadan takip edebilirsiniz Instagram @team1.diab #team1diab #5kıtada5ultramaraton

Team1 Hakkında:

Tip1 diyabetlilerin yaşamın her alanında olduğu gibi spor konusunda da engel tanımayacağını göstermek, diyabet ve diyabetle spor konusunda farkındalığı artırmak amacıyla Türk Diyabet Cemiyeti tarafından oluşturulan TEAM1 Koşu Takımı Novo Nordisk Türkiye’nin ve şirketin dijital markası www.diyabet.com web sitesinin koşulsuz sponsorluğuyla kuruldu. Projenin amacı, Tip1 diyabetli bireylerin insülin tedavisi sayesinde hayatlarında hiçbir aktiviteden geri kalmalarına gerek kalmadığını, herkes gibi spor yapabileceklerini ve sporcu olabileceklerini göstermek. Ocak 2018’de kurulan Team1 takımı ilk olarak Mart ayında Antalya’da gerçekleşen Runatolia Maratonu’na katıldı. Proje hayata geçirilmesinin hemen ardından Outdoor Fitness Türkiye tarafından “En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi” seçildi. TEAM1 Koşu Takımı’nın danışmanlığını kendisi de maraton koşucusu olan Türk Diyabet Cemiyeti üyesi Prof. Dr. Taner Damcı, kaptanlığını Tip1 diyabetli ultra maraton koşucusu Gürkan Açıkgöz yapıyor.