Ana Sayfa Ekonomi 300 milyon TL tasarruf artısı ihracat

300 milyon TL tasarruf artısı ihracat

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kamu harcamalarında tasarruf sağlanması çağrısına yerli ilaç firmalarından destek geldi. Kanser tedavilerinde kullanılmak üzere Abdi İbrahim İlaç firması Canhera isimli ilacı, TRPHarm İlaç A.Ş ise Redditux isimli kanser ilaçlarını geliştirdi. Hükümetin biyoteknolojik ilaçları Stratejik Teşvik Belgesi kapsamına alması üzerine Abdi İbrahim firması ‘Abdibio’ isimli fabrikasını faaliyete geçirdi. TRPHarm firmasının yerlileştirme amaçlı kurduğu fabrikasının yapımı sürüyor. Söz konusu iki muadil ilacın geri ödeme listesine alınmasıyla ilaç bütçesinde yıllık 300 milyon liraya varan tasarrufun olacağı belirtiliyor.

ABDİ İBRAHİM VE TRPHARM İLAÇ FİRMALARI GELİŞTİRDİ

Hükümetin biyoteknolojik ilaçlarla ilgili Stratejik Teşvik Belgesi firmaları harekete geçirdi. Kanser tedavilerinde yoğun kullanılan Mabthera ve Herceptin isimli ilaçların muadilleri olan Redditux ve Canhera’nın “Bedeli ödenecek ilaçlar listesine” ve “Hastanelerce Temini Zorunlu Kemoterapi İlaçları Listesi”ne alınmasıyla kanser hastalarının tedavisini doğrudan üstlenen SGK’nın bütçesine doğrudan 200 milyon lira civarında katkısı olacağı belirtiliyor. Söz konusu muadil ilaçların sisteme alınmasıyla ilaç ihalelerindeki fiyatların düşürülmesini de sağlayacağına dikkat çekilerek, ihalelerde oluşacak ıskontolarla birlikte toplam kamu tasarrufunun yaklaşık 300 milyon lirayı bulmasının beklendiği belirtildi.

İHRACATA DA GEÇİLECEK

Bu kapsamda TRPHarm İlaç Sanayi A.Ş kanser tedavisinde kullanılan Redditux isimli ilacın ithalatını yaptı. Firmanın bio ilaç üretimi için Türkiye’de kurmaya başladığı fabrikanın inşaatı da sürüyor. Firma inşaatın tamamlanması sonrasında ilacın Türkiye’de üretiminin ardından ihracına yönelik çalışmalarına da hız verdi. Firma söz konusu ilacın bedeli ödenecek ilaçlar listesine alınması için başvurusunu da yaptı. Benzer şekilde Canhera isimli ilaçla ilgili Abdi İlaç firması da Abdibio fabrikasının açılışını yaptı. Geliştirilen Canhera isimli kanser ilacının da sisteme alınması için başvurularının yapıldığı öğrenildi.