Ana Sayfa Manşet 1.Doğu Pediatri Kongresi

1.Doğu Pediatri Kongresi

Prof. Dr. Velat Şen & Doç. Dr. Muhammet Asena

Türkiye’de pediatri biliminin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla kurulan Doğu Pediatri Derneği’nin ilk kez düzenlediği 1.Doğu Pediatri Kongresi Diyarbakır Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. 18-21 Kasım tarihleri arasında Türkiye’nin 81 ilinden birbirinden değerli çocuk hekimlerinin katıldığı kongrede çocuk hastalıkları konuşuldu. Çocuklarda grip vakalarının artış göstermesiyle birlikte hekimlerden “aşı olun” çağrısı yapıldı.

Doğu Pediatri Derneği’nin pediatri uzmanlarının gelişimine destek vermek ve öğrencilerin eğitimine katkı sağlamak için düzenlediği 1.Doğu Pediatri Kongresi, Diyarbakır’da gerçekleşti. Yoğun bilimsel programları kapsayan kongrede 4 gün boyunca çocuk hastalıklarıyla ilgili bilgilendirmeler yapıldı.

Kongre hakkında değerlendirmelerde bulunan Doğu Pediatri Kongre Başkanı Doç. Dr. Sabahattin Ertuğrul, kongrenin Doğu Anadolu’da şimdiye kadar yapılan en büyük sağlık kongresi olduğunu belirtti. Ertuğrul, “Daha önce çocuklarımızın sağlığını konuşmak için çok sayıda toplantı ve seminer gerçekleştirdik. Şimdi ise 4 gün sürecek olan Türkiye’nin bütün illerinden değerli hocalarımızın katılımıyla birlikte çocuklarımızın sağlığını konuştuğumuz en büyük kongreyi gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Önümüzdeki senelerde de kongremizi gerçekleştireceğiz. Son dönemde gündemde olan Covid-19 vakalarının artması ve çocuk grip vakalarının kış aylarına geldiğimiz bugünlerde daha sık görülmesiyle birlikte bir kez daha anlıyoruz ki aşı olmalıyız.” dedi.

Doğu Pediatri Derneği Başkanı Prof.Dr.Velat Şen koronavirüsün çocuklarda organ yetmezliğine sebep olduğuna değindi. Şen, aileleri aşı olmaları konusunda uyardı ve ekledi: “Çocuklarda koronavirüs yayıldığı zaman organ yetmezliğine sebep olabiliyor. Vaka sayıları artış gösterdikçe çocuklar da etkileniyor. Virüs bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda başta olmak üzere gelişimi normal düzeyde olmayan ve kilo yetersizliği olan çocuklarda ciddi problemlere sebep oluyor. Bu problemler müdahale edilemediği zaman organ yetmezliğine kadar gidebiliyor. Son zamanlarda artan vaka sayılarıyla birlikte çocuklarda birden fazla organ tutulumu dediğimiz multi sistemik enfeksiyon, multi organ yetmezliği ile karşılaşabiliyoruz. Bu çok önemli ve kritik bir tablodur ve bu çocukları yoğun bakım ünitesine almak zorunda kalıyoruz. Bu sebeple ailelere aşı olun çağrısında bulunuyoruz.” dedi.

Kongrede aşı olunması konusunda değerlendirmelerde bulunan Doğu Pediatri Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammet Asena, sivil toplum kuruluşlarını ve kanaat önderlerini aşı çalışmaları için yardımcı olmaları konusunda çağrıda bulundu. Doç. Dr. Muhammet Asena, “Kış aylarına yaklaştığımız bugünlerde çocuklarda soğuk algınlığının ve göğüs hastalıklarının en yoğun yaşandığı dönemler. Bununla birlikte Covid-19 vakasını da göz önünde bulundurduğumuzda sağlık çalışanlarının olduğu kadar toplumun her kesimine görevler düşüyor.  En önemli görev ise aşı olmayı ihmal etmemektir. Çocuklarımız 2 yıl maske ve mesafe kuralı ile virüse karşı tedbirini alıyordu. Fakat okulların açılması ve kuralların ihmal edilmeye başlamasıyla birlikte vakalar yayılmaya başladı. Çocuklarda Covid-19 var diyemeyiz fakat ağırlıklı olarak rinovirüs, nezle ve grip nedeniyle başvurular gerçekleşiyor. Yetişkinlerde Covid-19’un yayılış göstermesiyle birlikte çocuk hastalarımıza da virüs yayılabilir. Çocuk hastalarımızda görülen gribin meydana getirdiği bir yükle ağır tablolarla karşılaşmak mümkündür. Sağlık Bakanımızın da belirttiği gibi aşı olmayı ihmal etmemeliyiz” açıklamalarında bulundu.

Dört gün süren kongrede çocuk sağlığı ve hastalıklarının yanında sosyal programlara da yer verildi. Kongrede aynı zamanda “Kadrajımdan Çocuk” Kısa Film Yarışması düzenlendi. Diyarbakır Sinema Ofisi’nin koordine ettiği kısa film yarışmasında  başvuru yapan 67 ülkeden 897 filmden 8 film finale kaldı.  Ana jüride yönetmen Aydın Orak, yönetmen Seyid Çolak, oyuncu, şair ve sunucu Pelin Batu, akademisyen Hüseyin Güleryüz, yönetmen Yunus Namaz ve senarist Kamil Kahraman yer aldı. Finale kalan 8 film ise şöyle sıralandı; “Mesafeler Keşkeler ve Ömer”- Ömer Dişbudak, “Larva”-Volkan Güney Eker, “Ronaldo”- Recep Bozgöz, “Kızım Süper Kahraman Olacak”-Selçuk Uyan, “Acil Çırak Aranıyor”- Osman Çakır, “Majid’ten Sevgiler”- Yiğit Armutoğlu, “Ronaldo”-Recep Bozgöz, “Krampon”- Abdullah Şahin, “Karantina Çocukları”- Cihan Emre Zengin”.  Kongre, Diyarbakır Velime Geceleri ve Ferhat Göçer konseri ile son buldu.