Ana Sayfa Manşet Yurt dışından aşı getirilmesi hakkında endişelerimiz!

Yurt dışından aşı getirilmesi hakkında endişelerimiz!

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak

“Bazı ilaç firmalarının Sağlık Bakanlığımız ile görüşmeler yaptığı ve özel sektöre izin çıkması durumunda dış ülkelerden aşı getirtilerek ücreti karşılığında yapılacağı bilgisi haberlere yansımıştır.

Bu durum halk sağlığı adına endişelenmemize yol açmıştır. Bilim insanları, COVID-19 karşısında toplum bağışıklığının sağlanması için toplumun en az %75’inin aşılanması gerektiğini dile getirmektedir. Bu bağışıklığı sağlamak ise devletin görevidir. Türkiye’de aşılama çalışmaları, 14 Ocak tarihinden bu yana belirlenen öncelik kategorilerine göre yapılmaktadır. Yurt dışından aşıların ilaç firmaları aracılığı ile getirilerek ücretli bir şekilde yapılması bizde aşılamada bir model değişikliğinin gündeme gelebileceği endişesi doğurmuştur.

Devletin birinci öncelikli olarak belirlediği kişi, yaş grupları ve meslek gruplarına aşı yaptırıp, geri kalanının ücreti mukabilinde aşı almaya yönlendirmesi aşıya erişimde eşitsizliği derinleştirecektir. İlaç firmaları, yurt dışından elbette aşı getirebilir, aşıda çeşitliliğin sağlanması adına olumlu bir adım olarak da görülebilir; ancak aşının kamu bütçesinden karşılanarak halka ücretsiz bir şekilde sunulması doğru olan yaklaşımdır. Pandemi ile mücadele ancak topyekûn, kimseyi arkada bırakmayacak şekilde yapıldığında başarıya ulaşacaktır. Bu mücadelede maddi gücü olanların aşı olması, eşitsizliği derinleştirmekten öteye gitmeyecektir.”

Ecz. Erdoğan Çolak

Türk Eczacıları Birliği Başkanı