Ana Sayfa Tıp&Sağlık Yunanistan’ı takiben AB ile de “aşı pasaportu” anlaşmasına gidiliyor

Yunanistan’ı takiben AB ile de “aşı pasaportu” anlaşmasına gidiliyor

Yunanistan ile aşıların karşılıklı tanınması sağlandı. Almanya ve AB ile de, üç noktada anlaşma için çalışılıyor. Ankara, “Aşıların tanınmasını, aşı olmayanların test karantinalı seyahati ve vize randevusu için getirilen ‘acil durumlar’ şartı”nı kaldırtma peşinde. Alman Sağlık Bakanı da bir süre önce böyle anlaşma yapacaklarını duyurmuştu.

Sözcü’nün aylar önce ortaya çıkardığı, Avrupa Birliği Aşı Pasaportu 1 Temmuz’da hayata geçecek. Türkiye de, bu gelişmelere göre Avrupa Birliği ile anlaşmada ilk adımı attı.

AB Dijital Covid Sertifikası 1 Temmuz’dan itibaren uygulanacak

Yunanistan ile varılan mutabakat ile, aşıların karşılıklı tanınması konusunda anlaşma sağlandı. Böylece Türkiye, AB tarafından hazırlanan “Aşı Pasaportu”na girmiş olacak. Türkiye’de aşı yaptıranların bilgileri görülecek ve vize randevularının da önü açılacak.

ALMANYA: EVET ANLAŞACAĞIZ

AB üyesi olan Yunanistan ile yapılan anlaşma Avrupa Birliği’nin diğer üye ülkelerini de kapsayacak şekilde genişletilecek. Türkiye ile AB’nin en büyük ve güçlü ülkesi Almanya arasında da kısa süre sonra bu yönde anlaşma sağlanacağı kulislerde konuşuluyor. Şu an için görüşme takviminin tam tarihleri bilinmiyor.

Alman Sağlık Bakanı Jens Spahn, geçen hafta yaptığı açıklamada, “Türkiye ile Almanya arasında test – karantina anlaşması yapacağız. Seyahatler böyle mümkün olacak” demişti.

Gelecek günlerde Almanya ve Avrupa Birliği ile Türkiye arasında bir görüşme gerçekleşeceği, burada bu anlaşmanın içeriğinin netleşmesi bekleniyor. tamamı için kaynağa bknz