Ana Sayfa Manşet Yüksek kolesterol ve demans riskleri arasında bağlantı bulundu

Yüksek kolesterol ve demans riskleri arasında bağlantı bulundu

Avustralya Kalp Araştırma Enstitüsü’ndeki (HRI) bilim insanları , ilk kez yüksek kolesterolü artan bunama riskiyle ilişkilendiren, dünyada ilk kez çığır açan bir keşifte bulundular!

Orta yaştaki dislipidemi ile yaşam boyu olaylı demans arasındaki ilişkiyi gözden geçirmek için sistematik bir inceleme ve meta-analiz yürütüldü.

Orta yaştaki dislipidemi, yaşamın ileriki dönemlerinde artmış bilişsel bozukluk riski ile ilişkilidir.

The relationship between midlife dyslipidemia and lifetime incidence of dementia: A systematic review and meta-analysis of cohort studies

65 yaşın altındaki bir milyondan fazla hastayı içeren 17 küresel araştırmanın verilerini inceledi. Enstitüden Dr Ashish Misra, bulguların heyecan verici olduğunu ve kolesterol düzeyleri ile demans arasındaki ilk kesin bağlantı olduğu için ‘oyun değiştirici’ olduğunu söyledi;

“Yediklerimiz ile bilişsel gerilememiz arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu kategorik olarak ilk kez söyleyebiliyoruz ve LDL kolesterolün kan-beyin bariyerini geçen ve bunamaya yol açabilen nöronlar arasında tau adı verilen bir proteini biriktirdiğini kaydetti.”

“Maalesef atardamarlarınızdaki plaktan kurtulacak sihirli bir ilaç yok. Bununla yaşamayı öğrenmemiz ve daha iyi beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzıyla zaman içinde yok olmasına yardım etmemiz gerekiyor.”

Dr Misra, keşfin bunama için erken uyarı işaretlerinin çok daha iyi tanımlanmasına yol açacağını ve bunun insanlara diyet ve egzersiz dahil olmak üzere risk faktörleri üzerinde çalışma şansı vereceğini söyledi.

Kanıtlar, demansın ilk etkilerinin genellikle klinik semptomların ortaya çıkmasından 10 ila 20 yıl önce başladığını ve gelişme riskinin yüzde 40’ının değiştirilebilir risk faktörlerine atfedilebileceğini göstermiştir.

not:

Kolesterol, vücut tarafından hormon yapmak ve sindirime yardımcı olmak için kullanılır, ancak şeker ve yağ oranı yüksek bir diyetten çok fazla kolesterol, kandaki lipit düzeylerinde dengesizliğe yol açarak komplikasyonlara neden olur.

Yüksek kolesterol seviyeleri, arter duvarları boyunca plak birikmesine yol açarak inme riskini artırabilir.