Ana Sayfa İlaç Yolarkadasimsin.com

Yolarkadasimsin.com

Türkiye MS Derneği, İzmir MS Derneği ve Novartis İlaç iş birliğinde bu yıl 30 Mayıs Dünya MS Günü’nde Multipl Skleroz (MS) alanında yolarkadasimsin.com web sitesi projesinin devamı olarak, daha fazla MS hastalarına ve hasta yakınlarına ulaşmak için Yolarkadasimsincom Facebook sayfası hayata geçirildi.

* Sayfa, sosyal medyada MS ile ilgili doğru ve güvenilir bilgi kaynağı olmasının yanı sıra , hasta ve hasta yakınlarına ihtiyaç duydukları konularda yol arkadaşı olmayı amaçlıyor.

Istanbul, 30 Mayıs 2018 . Bu yıl 30 Mayıs tarihinde gerçekleşen Dünya MS Günü’nde Türkiye MS Derneği, İzmir MS Derneği ve Novartis İlaç iş birliği ile hazırlanan, MS hastalığıyla ilgili farkındalığı artırmak, MS’li ve yakınlarının doğru ve güvenilir bilgiye ulaşıp yaşamın içine dahil olmalarını sağlamak için www.yolarkadaşımsın.com platformunun devamı olan “Yolarkadasimsincom” Facebook sayfası açıldı.

MS hastaları için ortak bir sosyal medya platformu

Yolarkadasimsincom Facebook sayfası, Türkiye’de MS uzmanları, MS hastaları ve yakınlarınlarının katkılarıyla hayata geçirilen önemli bir sosyal medya platformu olma özelliğini taşıyor. Facebook sayfasında, alanında uzman hekimler, MS hasta ve hasta yakınlarının görüşleri ile hazırlanan içerikler yer alıyor. Ayrıca, uzman hekim ve hasta videolarının yanı sıra, anketler, blog yazıları, günlük hayatta uygulanabilecek pratik öneriler, MS sözlüğü gibi pek çok faydalı bilgi ve paylaşımlar bulunuyor. Yolarkadasimsincom Facebook sayfası, MS hastalarının doğru bilgiye ulaşmalarını, hayatın içinde olmalarını, toplumun MS hastalığı hakkında bilinçlenmesini ve bu sayede MS’lilerin zaman zaman yaşadıkları sosyal çekingenliği aşmalarını sağlamayı da hedefliyor.

Yolarkadasimsincom Facebook sayfasının hayata geçirilmesindeki temel amacın MS hastalığı hakkında farkındalık sağlamak ve doğru bilgi vermek olduğunu ileten Türkiye MS Derneği Başkanı Uzm. Dr. Melih Tütüncü, sayfanın Türkiye MS Derneği, İzmir MS Derneği, Uzman MS hekimleri Prof. Dr. Aylin Akçalı, Prof. Dr. Cavit Boz, Prof. Dr.Murat Terzi, Doç.Dr. Haluk Gümüş, Uzm. Dr. Serkan Demir ve MS hastaları ile birlikte hazırlandığını vurguladı. Tütüncü ayrıca, “Değerli işbirlikleriyle hayata geçirilen Yolarkadasimsincom Facebook sayfası, MS’te sosyal medyadaki bilgi kirliliğinin aksine güvenilir bilgi kaynağı olacak. Ayrıca benzer zorlukları yaşayan diğer hastaların da hikaye ve deneyimlerini sayfada paylaşarak MS’lilerin birbirlerine destek olmasını hedefledik.” şeklinde konuştu.

Projede yer alan ve kendisi de MS hastası olan İzmir MS Derneği Genel Sekreteri Nur Akkor ise Yolarkadasimsincom Facebook sayfasının MS hastalarının yalnız olmadıklarını hissettirmek için önem taşıdığını belirtti. MS’le yeni tanışan hastaların ve hasta yakınlarının doğru bilgiye ulaşmalarının çok önemli olduğunu vurgulayan Akkor, “www.yolarkadasimsin.com websitesi ile ulaştığımız kitleye ek olarak projenin devamı olan Facebook sayfamızda da hastalar hem doğru bilgiye ulaşabilir hem de deneyimlerini paylaşarak MS’lilerin hayatın içinde olmasını sağlayabilirler. MS’in seyrinde pozitif yaklaşım, hayata bağlılık ve düzenli yaşam hastalığın seyri açısından büyük önem taşıyor. MS’li kişiler yaşamla daha güçlü bir bağ kurmayı ve mücadele etmeyi öğreniyor.” dedi.

Multipl Skleroz (MS) Hakkında

Kısaca MS olarak bilinen Multipl Skleroz, bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Merkezi sinir sistemi beyin, beyincik, beyin sapı ve omurilikten oluşurken, bu hastalığa beynin ve omuriliğin birden çok yerinde görülmesinden dolayı multipl; yani çoklu, hasar gören yerlerde sert doku oluşmasından dolayı da skleroz; sertleşme adı veriliyor.

MS’te merkezi sinir sistemindeki yapıların hasarlanması sonucunda beynin ve omuriliğin, görme, konuşma ve yürüme gibi vücut fonksiyonları üzerindeki kontrol kabiliyeti olumsuz etkilenirken, hastalık görme bozukluğu, güç veya denge kaybı, konuşma bozuklukları, yorgun hissetme, uyuşma veya karıncalanma hissi gibi belirtilerle de ortaya çıkabiliyor. Toplumda en sık 20-40 yaşları arasında ve kadınlarda iki kat daha fazla görülüyor. Türkiye’de tam bilinmemekle birlikte 50 bin kişide ve her 10 aileden birinde MS’li bulunuyor.

MS kişiden kişiye değişik özellikler gösterdiği için belirtiler ve ataklar herkeste farklı seyredebiliyor. MS konusunda bilinçli olmak, zamanında tanı ve tedavi ile birlikte düzenli takip, sağlık uzmanları ile iş birliği; MS’lilerin uzun ve kaliteli bir yaşam sürmelerini sağlıyor.