Ana Sayfa Tıp&Sağlık Yeşil Çay Gargarasının Ağızdaki Bakterileri Yok Ettiği Bulundu

Yeşil Çay Gargarasının Ağızdaki Bakterileri Yok Ettiği Bulundu

Yeni yapılan bir çalışmasında, yeşil çaydan yapılan matcha ekstra gargarasının ağızdaki bakterilerin büyümesini engellediği ve yok ettiği belirtildi. .

Periodontitis, bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu inflamatuar bir diş eti hastalığıdır. Tedavi edilmezse diş kaybı gibi ciddi komplikasyonlara neden olabildiği gibi, diyabet, erken doğum, kardiyovasküler hastalık, romatoid artrit ve kanser gibi çeşitli sağlık sorunlarıyla da bağlantısı bulunmaktadır.

Multimodal inhibitory effect of matcha on Porphyromonas gingivalis

Matsudo’daki Nihon Üniversitesi Diş Hekimliği Okulu, Tokyo’daki Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü ve diğer kurumlardan araştırmacılar, matcha solüsyonunun 16 oral bakteri türüne karşı etkinliğini test etmek için bir dizi in vitro deney gerçekleştirdi.

2 saat içinde, kültürlenen P. gingivalis hücrelerinin neredeyse tamamı matcha ekstraktı tarafından öldürülmüştü ve 4 saatlik maruz kalma sonrasında tüm hücreler ölmüştü.

Araştırmacılar klinik çalışması için Matsudo’daki Nihon Üniversitesi Hastanesi Diş Hekimliği Okulu’nda kronik periodontitis teşhisi konan 45 kişiyle çalıştı.

Hastalar rastgele 3 gruba ayrıldı

Bir gruba arpa çayı gargarası, ikinci gruba matcha ekstraktından yapılan gargara ve üçüncü gruba ise inflamasyonu tedavi etmek için kullanılan sodyum azulen sülfonat hidrat içeren gargara verildi.

Müdahaleden önce ve sonra tükürük örnekleri toplandı ve PCR kullanılarak analiz edildi ve katılımcılara günde iki kez durulama yapmaları talimatı verildi.

Analiz, matcha gargarası kullanan gruptaki hastaların P. gingivalis düzeyinde önemli bir azalma gösterdiğini ortaya çıkardı. Diğer 2 gruptaki hastalarda aynı anlamlı azalma görülmedi.

Ekip, periodontal hastalığı olan kişiler için bir tedavi planının parçası olarak matchanın potansiyel faydalarını desteklediğini belirtiyor.