Ana Sayfa Tıp&Sağlık Gribal Enfeksiyonu Başlamadan Bloke Eden Moleküller Geliştirildi

Gribal Enfeksiyonu Başlamadan Bloke Eden Moleküller Geliştirildi

Bilim insanları, A tipi grip enfeksiyonunun başlangıç aşamasını potansiyel olarak bloke eden ilaca benzer bir molekül geliştirdiler.

Scripps Research ve Albert Einstein Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar proaktif bir yaklaşım benimsiyor.

Viral enfeksiyon sürecinin başlangıç aşamasını bloke ederek grip enfeksiyonlarını başlamadan önce önlemeyi amaçlayan ilaç benzeri moleküller geliştirdiler.

Araştırmacılar, antiviral özelliklerini ve güvenliğini doğrulamak için 4(R) ve 6(R)’yi hücre kültüründe test ettiğinde, 6(R)’nin toksik olmadığını ve F0045(S)’ye kıyasla 200 kattan fazla hücresel antiviral güce sahip olduğunu buldular.

Araştırmacılar, 6(R)’yi daha da optimize etmek ve daha iyi antiviral yeteneğe sahip olduğu kanıtlanan bileşik 7’yi geliştirmek için hedefe yönelik bir yaklaşım kullandılar.

Bugüne kadar geliştirilen en güçlü küçük moleküllü hemaglutinin inhibitörü olduğunu belirten ekip, gelecek çalışmalarda bileşik 7’yi optimize etmeye ve inhibitörü hayvan gribi modellerinde test etmeye devam etmeyi planlıyor.

Bu çalışmada geliştirilen inhibitörler yalnızca H1N1 influenza türlerini hedef aldığından, araştırmacılar H3N2 ve H5N1 gibi diğer influenza türlerini hedef alacak eşdeğer ilaç benzeri inhibitörler geliştirmek için de çalışıyorlar.