Ana Sayfa Manşet Yeni sıtma aşısı “Mosquirix”

Yeni sıtma aşısı “Mosquirix”

Oxford Üniversitesi’ndeki bilim adamları tarafından “dünyayı değiştiren” potansiyele sahip bir sıtma aşısı geliştirildi.

İngiltere merkezli GSK plc bugün Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) sıtma aşısı Mosquirix’e  (RTS,S/AS01) ön yeterlilik verdiğini duyurdu.

Mosquirix™ RTS,S/AS01 (RTS,S) Malaria Vaccine Description 2022

Burkina Faso’da yapılan testlerden elde edilen sonuçlar , başlangıç ​​dozlarından sonra zaten %77 etkili olduğu gösterilen R21’in tek bir güçlendirici iğneden sonra yüksek etkinliğini koruduğunu gösterdi.

Bilim adamlarının söylediğine göre en önemlisi, aşıları ucuz ve zaten yılda 100 milyondan fazla doz üretmek için bir anlaşmaları var.

Malaria No More adlı yardım kuruluşu, son gelişmelerin sıtmadan ölen çocukların “bizim hayatımızda” sona erebileceği anlamına geldiğini söyledi.

Üniversite çatısı altındaki, aşıyı geliştiren Jenner Enstitüsü’nden Prof. Adrian Hill, ”Şimdiye kadar el edilen en iyi verilere sahibiz” dedi. ‘R21’ adını verdikleri aşının birkaç dolara mal olacağının ve sıtmadan ölümleri ciddi ölçütte azaltabileceğinin altını çizdi.

Veriler The Lancet’te paylaşıldı;

Efficacy and immunogenicity of R21/Matrix-M vaccine against clinical malaria after 2 years’ follow-up in children in Burkina Faso: a phase 1/2b randomised controlled trial