Ana Sayfa Manşet Yapay Zeka Kanseri Doğru Bir Şekilde Tanımlayabilir mi?

Yapay Zeka Kanseri Doğru Bir Şekilde Tanımlayabilir mi?

New artificial intelligence tool can accurately identify cancer

İngiltere’de uzmanlar tarafından geliştirilen yapay zeka aracının, bilgisayarlı tomografi taramalarında bulunan anormal büyümelerin kanserli olup olmadığını belirleyebileceği düşünülüyor.

Lancet’in eBioMedicine dergisinde yayınlan araştırmaya göre, yapay zeka aracındaki algoritma, mevcut yöntemlerden daha verimli ve etkili bir şekilde çalışıyor.

Royal Marsden NHS Foundation Trust, Institute of Cancer Research, London ve Imperial College London’daki uzmanlar tarafından tasarlanan AI aracı, CT taramalarında bulunan anormal büyümelerin kanserli olup olmadığını belirleyebilir!

Ekip, radyomik kullanarak bir AI algoritması geliştirmek için büyük akciğer nodülleri olan yaklaşık 500 hastanın BT taramalarını kullandı. Teknik, insan gözünün kolayca tespit edemediği tıbbi görüntülerden hayati bilgileri çıkarabilir.

AI modeli daha sonra kanserli nodülleri doğru bir şekilde tanımlayıp tanımlayamayacağını belirlemek için test edildi.

Çalışma, modelin kanseri tahmin etmede ne kadar etkili olduğunu görmek için eğri altındaki alan (AUC) adı verilen bir ölçü kullandı. 1 AUC, mükemmel bir modeli gösterirken, model rastgele tahmin ediyorsa 0,5 olması beklenir.

Sonuçlar, AI modelinin her bir nodülün kanser riskini 0,87 AUC ile tanımlayabildiğini gösterdi. Performans, şu anda klinikte kullanılan ve 0,67 puan alan Brock puanında iyileşti. Model ayrıca 0,83 AUC’ye sahip olan Herder skoru – başka bir test – ile karşılaştırılabilir bir şekilde performans gösterdi.

Baş araştırmacılardan Dr. Richard Lee ise “Bu çalışma sayesinde, yapay zeka gibi yenilikçi teknolojiler kullanarak hastalığın tespitini hızlandırmak için sınırları zorlamayı umuyoruz” ifadelerini kullandı. tamamı için kaynağa bknz