Ana Sayfa İlaç Yapay Tatlandırıcı Eritritol’ün Kalp Krizi Ve Felç Riskini Artırdığı Belirtildi

Yapay Tatlandırıcı Eritritol’ün Kalp Krizi Ve Felç Riskini Artırdığı Belirtildi

Popüler bir yapay tatlandırıcı olan eritritolün kalp krizi ve felç riskini artrdıgı kanıtlandı. Yapılan çalışmada kalp hastalığı riski taşıyanların kanlarında yüksek seviyede eritritol bulunmasının, bu kişilerde kan pıhtılaşması, kalp krizi ve felç görülme olasılığını 2 kat artırdığı tespit edildi.

ABD ve Avrupa’da 4.000’den fazla kişi üzerinde yapılan çalışmada, kan eritritol seviyeleri yüksek olanların kalp krizi, inme veya ölüm gibi büyük bir olumsuz kardiyak olay yaşama riskinin yüksek olduğu buldu. Ayrıca, kanamayı durdurmak ve kan pıhtılarına katkıda bulunmak için bir araya toplanan hücre parçaları olan tam kan veya izole edilmiş trombositlere eritritol eklemenin etkilerini de incelendi. Eritritolün trombositleri aktive etmeyi ve pıhtı oluşturmayı kolaylaştırdığını ortaya çıkardı.

Araştırmacılar Eritritol gibi tatlandırıcıların popülaritesinin son yıllarda hızla arttığını ve Kardiyovasküler hastalıklarınn zamanla oluştuğunu, kalp hastalığının ise  dünya çapında önde gelen ölüm nedeninden biri olduğunu belirttiler.

Araştırmacılar “Eritritol gibi yapay tatlandırıcılar, düşük kalorili, düşük karbonhidratlı ve “keto” ürünlerde sofra şekerinin yaygın ikameleridir. Eritritol içeren şekersiz ürünler genellikle obezite, diyabet veya metabolik sendromu olan ve şeker veya kalori alımını yönetmeye yardımcı olacak seçenekler arayan kişiler için önerilir. Bu koşullara sahip kişiler ayrıca kalp krizi ve inme gibi olumsuz kardiyovasküler olaylar için daha yüksek risk altındadır.

Eritritol, şeker kadar yaklaşık %70 oranında tatlıdır ve mısırın fermente edilmesiyle üretilir. Yutulduktan sonra, eritritol vücut tarafından zayıf bir şekilde metabolize edilir. Bunun yerine kan dolaşımına girer ve vücudu esas olarak idrar yoluyla terk eder. İnsan vücudu doğal olarak düşük miktarlarda eritritol oluşturur, bu nedenle herhangi bir ek tüketim birikebilir. Çalışmamız, katılımcıların birçok işlenmiş gıdada bulunan miktarda eritritol içeren yapay olarak tatlandırılmış bir içecek tükettiklerinde, kanda günlerce belirgin şekilde yüksek seviyelerde gözlemlendiğini gösteriyor – pıhtılaşma risklerini artırdığı gözlemlenen seviyelerin çok üzerinde” denildi

Popular artificial sweetener associated with elevated risk of heart attack and stroke, study shows