Ana Sayfa Hukuk&Etik Yanıt bulamayan soru; Covid 19 laboratuvar kaynaklı mı?

Yanıt bulamayan soru; Covid 19 laboratuvar kaynaklı mı?

Wuhan Viroloji Enstitüsü

Wall Street Journal’ın haberine göre ABD Enerji Bakanlığı, Kovid-19 salgınının Çin’deki bir laboratuvar sızıntısından kaynaklandığını belirledi  .

Lab Leak Most Likely Origin of Covid-19 Pandemic, Energy Department Now Says/WSJ

Diğer ABD kuruluşlarının çoğundan farklı olan raporun çarpıcı sonucu, Çin’deki bir laboratuvar kazasının virüsü yayma olasılığının yüksek olduğunu belirten ” yeni istihbarat “ın doğrudan bir sonucuydu. Üç yıldan biraz daha uzun bir süre içinde, küresel bulaşma dünya çapında 6 milyondan fazla insanın  ve 1 milyondan fazla Amerikalının hayatını aldı  .

Ancak, gizli raporu okuyanlara göre, Enerji Bakanlığı’nın vardığı sonuç “düşük güvenle” yapılmıştı. Pazar günkü rapor, daha önce virüsün nasıl ortaya çıktığı belirsiz olduğundan, Enerji Bakanlığı için şaşırtıcı bir konum değişikliği oldu.

Enerji Bakanlığı, FBI’dan sonra bir laboratuvar sızıntısını salgının kaynağı olarak etiketleyen ikinci ABD kurumu, ancak ABD’li yetkililer iki kurumun farklı nedenlerle aynı sonuca vardığına inanıyor. İstihbarat camiasında, virüsün nasıl ortaya çıktığına dair tekil bir sonuç yok; Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan  , Pazar günü CNN’in “Birliğin Durumu” programına ABD’nin Kovid’in kökenleri hakkında hâlâ ” çeşitli görüşlere ” sahip olduğunu söyledi. İstihbarat teşkilatlarındaki bazı unsurların “emin olmak için yeterli bilgiye sahip olmadığını” da sözlerine ekledi.

Sullivan, “Size şunu söyleyebilirim,” diye devam etti, “Başkan [ Joe ]  Biden , istihbarat topluluğumuzun her bir unsurunu bu sorunun temeline inmek için çaba ve kaynak sağlamaya defalarca yönlendirdi.”

“Daha fazla içgörü veya bilgi edinirsek, bunu Kongre ile ve Amerikan halkıyla paylaşacağız. Sullivan, “Ancak şu anda istihbarat camiasından bu soruya dair kesin bir yanıt çıkmış değil” dedi.

Journal’a göre  ABD’li yetkililer, Enerji Bakanlığı’nın vardığı sonucun değişmesine yol açan yeni istihbaratın ayrıntılarını vermeyi reddetti. tamamı için kaynağa bknz

 

Daha önce euronews!da yayınlanan araştırma da salgının kaynağı laboratuvar olarak işaret edilmekte idi:

‘Covid-19’a yol açan Sars-CoV-2’nin laboratuvar kaynaklı olma olasılığı yüzde 99,99’

Almanya’da henüz yayınlanmamış bilimsel bir araştırma Sars-CoV-2 virüsünün laboratuvarda üretilme ihtimalinin yüzde 99,99 olduğunu ileri sürdü. Bazı bilim insanları ise araştırmaya sert eleştiriler yöneltti.

Üç Alman araştırmacının kısa süre önce çevrimiçi olarak yayınladıkları ve henüz bilimsel bir inceleme sürecinden geçmemiş olan ön yayında, Sars-CoV-2’nin kasıtlı olarak genetiği değiştirilmiş bir virüs olduğuna dair argümanlar sunuldu.

Araştırmanın yazarlarından Valentin Bruttel ntv.de’ye verdiği demeçte, 2021 yazının başlarında Sars-CoV-2’nin genomundaki ilk anormallikleri fark ettiğini söyledi.

“Bruttel, “Diğer moleküler ipuçlarıyla birlikte, sonuçlarımız bu virüsün yüzde 99,9 oranında yapay, muhtemelen doğal bir virüsün manipüle edilmiş bir kopyası olduğunu gösteriyor. Muhtemelen bunun için kullanılan yöntemler, sentetik virüsler üretmek için bireysel viroloji laboratuvarları tarafından da çok benzer bir biçimde kullanılıyor”dedi.