Ana Sayfa Tıp&Sağlık Milyonlarca Kişinin Ölümüne Neden Olan Vebayı Bitlerin Yaydığı Bulundu

Milyonlarca Kişinin Ölümüne Neden Olan Vebayı Bitlerin Yaydığı Bulundu

Vücut Bitlerinin Vebayı Sanıldığından Daha Fazla Yaydığı Bulundu

Laboratuar deneyleri, kan emen böceklerin Orta Çağ’da vebanın hızla yayılmasında rol oynamış olabileceği ihtimalini desteklemektedir.

Bilim insanları, insan vücudundaki bitlerin, Orta Çağ’da Kara Ölüm olarak bilinen ölümcül vebaya yol açan bakterilerin hızla yayılmasına yardımcı olup olamayacağını uzun süredir tartışıyorlardı.

Yersinia pestis can infect the Pawlowsky glands of human body lice and be transmitted by louse bite

PLOS Biology dergisinde yayınlanan araştırma, vücut bitlerinin veba bakterisi Yersinia pestis’i aktarmada önceden düşünülenden daha etkili olabileceğini ve veba salgınındaki sayıların artmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Okul çağındaki çocukları etkileyen baş bitlerinden farklı olduğu ve her iki böceğin de insan kanıyla beslendiği belirtilen araştırmada, Hinnebusch, Orta Çağ’da vebanın yayılma hızını inceleyen, başka bir kan emen böceğin rol oynayabileceği öne sürüldü.

Araştırmacılar, vücut bitlerinin, özel olarak yapılmış bir yapay deri aracılığıyla, Yersinia pestis ile enfekte olmuş kan örnekleri üzerinde, gerçek insan veba vakalarında bulunana benzer seviyelerde beslenmesine izin verildiği bir dizi laboratuvar deneyi gerçekleştirdi.

Bitler enfekte olduktan sonra başka bir yapay deri parçasına yerleştirildi ve bunun içinden steril kan emmesine izin verildi. Araştırmacılar daha sonra kalan önceden steril olan kan örneğini test ettiğinde, bunun gerçekten de bitlerle etkileşimden dolayı enfekte olduğunu buldular.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre her yıl 1 ila 17 vaka rapor ediliyor. Batı’da salgın sırasında nüfusun yaklaşık yüzde 30 ila 50’sinin öldüğü kaydedildi.

Body lice may be pretty good spreading bubonic plague