Ana Sayfa Manşet Varyant tehditi boyut değiştirerek devam ediyor

Varyant tehditi boyut değiştirerek devam ediyor

Hindistan’da ‘çifte mutasyona’ uğramış koronavirüs tespit edildi

BBC: Hindistan’da “çifte mutasyona” uğramış koronavirüs tespit edildi. Virolog Shahid Jameel, “çifte mutasyonu”, aynı virüste iki mutasyonun birden görülmesi olarak açıklıyor. Hindistan Sağlık Bakanlığı, “çifte mutasyona” uğramış virüsün bağışıklık sistemini aşabileceği ve daha hızlı bulaşabileceği uyarısında bulundu.

Hindistan’da 18 eyaletten toplanan örneklerde 771 farklı mutasyon görüldü. Toplanan 10 bin 787 örnekten 736’sında İngiltere, 34’ünde Güney Afrika, birinde de Brezilya varyantı tespit edildi.

Hindistan’da koronavirüs vakaları yeniden artarken, hükümet yetkilileri mutasyonlar ve artan vakalar arasında bağlantı olmadığını söylüyor. tamamı için başlığı tıklayınız

Belçika’da ortaya çıkan ve diğer mutantlara benzemeyen yeni Covid-19 varyantından korkmalı mıyız?

Euronews: Belçika’da yeni tip koronavirüsün yeni bir mutantı keşfedildi, ilk kez ocakta ortaya çıkarılan bu virüs diğer varyantlara göre daha tehlikeli veya bulaşıcı olup olmadığı henüz bilinmiyor. Bilim insanları bu varyantın öncekilerine hiç benzemediğini ifade ediyor.

Bilimsel adıyla “B 1.214” veya Belçika mutantı bugün ülkede sekanslanan Covid-19 vakalarının yaklaşık 4’ünü temsil ediyor. İngiliz varyantı ise toplam vakaların yüzde 70’ini oluşturuyor.

Keşfedilen yeni varyant ile bir çalışma yayınlamaya hazırlanan araştırmacıların ilgilisi çeken ise bu mutasyonun öncekilerine hiç benzememesi, fakat daha tehlikeli olup olmadığı şimdilik bilinmiyor.

‘Bugüne kadar böylesi bir mutasyon hiç görülmemişti’

Liege virüs analizi ve dizileme laboratuvarı Başkanı Vincent Bours, “bugüne kadar böylesi bir mustasyon hiç görülmemişti” diyerek şaşkınlığını gizlemiyor.

Belçika mutantının diğer varyantlar gibi hareket etmediğine dikkat çeken Bours, “Kopyalama sürecinde genellikle DNA parçalarının kaybolduğunu gözlemliyoruz. Fakat Belçika mutantı ile aksine, pek çok ekleme oluyor. Spike proteini dizisine dokuz nükleotidin eklendiğini fark ettik” diye konuştu.tamamı için başlığı tıklayınız