Ana Sayfa Tıp&Sağlık Uzmanlar “Zayıflama ilaçları Anestezi Komplikasyon Riskini Arttırabilir”

Uzmanlar “Zayıflama ilaçları Anestezi Komplikasyon Riskini Arttırabilir”

Zayıflamak için semaglutide etkin maddeli ilaçlar gibi çok satan popüler ilaçları kullanan hastalar, karnın aç olmasını gerektiren genel anestezi altında yapılan ameliyat ya da diğer tıbbi müdahalelere ihtiyaçları duymaları durumunda ölüm tehlikesi olan komplikasyonlarla karşılaşabilir. Ameliyattan bir hafta önce semaglutide kullanımının durdurulması gerektiği şeklinde bu yaz yapılan tavsiye de bu riski bertaraf etmek için yeterli olmayabilir.

Amerika ve Kanada’da bazı anestezi uzmanları, zayıflama ilacı kullanan hastaların genel anestezi altında ameliyat sırasında akciğerlerine yemek ya da sıvı soluduğu durumlarla giderek daha çok karşılaştıklarını kaydediyor. Bunun nedeni ameliyattan altı ila sekiz saat öncesinde yemek yemenin durdurulması şekindeki standart talimata uymalarına rağmen bu hastaların midelerinin hala dolu olması.

Boston’daki Massachusetts General Hastanesi’nden anestezi uzmanı Dr. Ion Hobai, semaglutide’in sindirim sürecini çok yavaşlatması nedeniyle akciğer aspirasyonu olarak tanımlanan ve akciğer hasarı, enfeksiyon ve hatta ölümle sonuçlanabilecek durumun ortaya çıkma riskinin arttığını söyledi. Akciğer aspirasyonu, hastanın midesindeki içeriğin solunum yoluyla akciğerlerine kaçmasıyla ortaya çıkıyor.

Bu soruna ilk dikkat çeken uzmanlardan biri olan Dr. Hobai, “Bu o kadar ciddi olası bir komplikasyon ki, bu ilaçları kullanan herkesin bilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Sağlık hizmetleri teknolojisi alanında faaliyet gösteren yazılım firması Komodo, Amerika’da Ocak-Mayıs ayları arasında semaglutide içeren zayıflama ilaçları için şeker hastası olmayan yaklaşık 6 milyon reçete yazıldığını bildiriyor. Bu ilaçlar, yemek yedikten sonra sindirim için midede devreye giren hormonların işlevini taklit ederek zayıflama sağlıyor. İlaçlar aynı zamanda mide ve beyin arasında iştah ve doygunluk hissini kontrol eden sinyalleri hedef alıyor ve midedeki sindirim sürecini yavaşlatıyor.