Ana Sayfa Tıp&Sağlık Umut Yoksa Yarın Olmaz

Umut Yoksa Yarın Olmaz

Yok öyle umutları yitirip karanlıkta savrulmak.
Unutma;  aynı gökyüzü altında, bir direniştir yaşamak.
Nazım Hikmet

2020 Türk Devrimi’nin 100. yılı; bugünlere 23 Nisan 1920’den, milli hükümetin kurulduğu ve Atatürk Devrimlerinin başladığı, milli irade, cesaret ve umut sahibi insanların mücadeleye omuz verdiği  günlerden geldik. Büyük önder ve arkadaşlarının yeni Cumhuriyet’in kurulacağına dair umutları olmasaydı Türkiye Cumhuriyeti de olmazdı.

Umutlar insanlığa girişim, üretim, mücadele ve yaşama gücü verir. Hepimizin geleceğe dair umutları olmalı. Belki bazı umutlarımız idam sehpasında hapşıran mahkuma ‘çok yaşa’ demek gibi ama umut oturup beklemek değildir; yıkılan hayallere, bozulan morallere rağmen eyleme geçmek için ayağa kalkmaktır.

Yeni açılan fakülteler, artan kontenjanlar, yanlış insan gücü planlaması her sayıda olduğu gibi bu sayımızda da sayfalarımızda. Sorun bir kartopundan çığ felaketine doğru gidiyor. Ama biz gelen çığ felaketine, kışın en sert soğuğuna meydan okuyan tek çiçeğe kardelene, umuda sahibiz. Sesimizi sahip olduğumuz güçle, kitlelerle duyuracağız, gerekirse dolaylı değil doğrudan sesimizi duyuracağımız yerlere ulaşacağız. 2020 yılında yanlış insangücü planlamasını, sağlıkta şiddeti, karşımıza çıkarılan bürokratik ve ekonomik engelleri gerileteceğiz. Hiç umudumuzu yitirmeden mücadelemizi, demokrasinin dengeleyici gücü olmayı sürdüreceğiz.

Cumhuriyetimizin temelleri dayanışma ve birlik ruhu ile atıldı. Bizler de mesleğimiz ve ülkemiz adına bir şeyler üretmek için meslek örgütümüz etrafında güçlü bir birlik oluşturmalıyız. Kurtuluş Savaşa’nı yürüten Meclis’in sert tartışmalar yürütmesine rağmen tek yumruk olması gibi biz de her türlü eleştirimizi yapmalı ama ortak sorunlarımız için eyleme birlikte geçmeliyiz. Türk Dişhekimleri Birliği’ni etkisizleştirmek isteyenlere yeni yıl fırsatları vermemeliyiz.

Dünyada gerilemekte olan emperyalist güçlerin kurduğu ittifaklarda yer almanın getireceği İran-Irak-Suriye ve Akdeniz’de atılacak yanlış adımların yansımasının sadece ülkemize toplumsal, ekonomik değil mesleki sorunlarımıza da yeni sorunlar katacağını öngörürsek ülkemizin çıkarları doğrultusunda doğru gördüğümüz politikaları destekleyen, yanlış gördüklerimizi de eleştiren meslek örgütü tavrımızı da kamuoyuna açıklamak görevimizi sürdüreceğimizi açıklamak isterim.

Ekim ayında ilk kez Diyarbakır’da yapacağımız TDB 26. Uluslararası Dişhekimliği Kongresi çalışmaları hakkında Diyarbakır Dişhekimleri Odası Başkanımız Sayın Yılmaz Sağır’ın röportajını okuduğunuzda onların heyecanının size de geçeceğinden eminim. Şimdiden takviminize işaretleyin, Diyarbakır’da birlikte olalım.

Cumhuriyet rejiminin temellerinin atıldığı 23 Nisan 1920’nin 100. yılının ülkemiz için demokrasinin, laikliğin, hukukun ve insani değerlerin hak ettiği saygıyı göreceği bir yıl olmasını diliyorum.

Prof.Dr.Atilla Ataç
Türk Dişhekimleri Birliği
Genel Başkanı