Ana Sayfa Manşet Türkiye’den ayrılan doktor sayısının 2012’ye göre 50 kat arttı

Türkiye’den ayrılan doktor sayısının 2012’ye göre 50 kat arttı

Türkiye’den ayrılan doktor sayısı 10 yıl öncesine göre 50 kat arttı

Türk hekimlerinin yaşadığı sorunlar ve beyin göçü, dünyanın en prestijli tıp dergisi The Lancet’te makale olarak yayımlandı. Bu yılın ilk 7 ayında bin 402 doktorun ülkeyi terk ettiğine yer verilen makalede, bu yıl sonuna kadar sayının 3 bine ulaşmasının beklendiği belirtildi. Türkiye’den ayrılan doktor sayısının 2012’ye göre 50 kat arttığının altı çizildi.

Turkish doctors emigrate amid low pay and rising violence / The Lancet

Düşük ücret ve artan şiddet nedeniyle yurt dışına gitmek isteyen doktorların sayısının son on yılda artığına dikkat çekilen makalede, yaşananlar nedeniyle Türkiye’de tıbbın kalitesinin düşeceği uyarısı yapıldı.

İstanbul’dan Kaya Genç’in kaleme aldığı makalede 2012 yılının tamamında sadece 59 hekimin yurt dışında staj yapmalarını sağlayan iyi hal belgeleri ve belgeleri almak için Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) başvurduğu hatırlatılarak, “Bu yıl Ağustos ayı itibariyle bin 402 kişi ülkeyi terk etti. 2022’nin sonunda yaklaşık 3 bin doktorun iyi hal belgesini alması bekleniyor, bu da Türkiye’den ayrılan doktor sayısında 2012’ye göre 50 kat artış anlamına geliyor” denildi. tamamı için kaynağa bknz