Ana Sayfa İlaç Türkiye’de Tespit Edilen Sahte Gilead Markalı Remdesivir

Türkiye’de Tespit Edilen Sahte Gilead Markalı Remdesivir

Küresel pandemiye ve yüzbinlerce can kaybına neden olan COVID-19’un tedavisi için geliştirilen Remdesivir’e ilişkin yayınlanan bazı haberler ve hekimlerden tarafımıza ulaşan bilgiler sonucunda, halk sağlığının korunması ve toplumun doğru bilgilendirilmesi adına Gilead Türkiye olarak kamuoyuna bu acil duyuruyu yapıyoruz.

ABD Acil Durum Kullanım İzni (EUA) ambalajı içinde ve Gilead® markasını taşıyan, uygulanması halinde hasta güvenliği açısından tehlike arz edecek sahte remdesivir ürünlerinin Türkiye’ye yasa dışı yollardan girmeye veya burada üretilmeye devam ettiğine ilişkin bilgiler tarafımıza ulaşmaktadır.  

Türkiye’de Tespit Edilen Sahte Gilead Markalı Remdesivir EUA

 

Bilinen İki Sahte Lot Numarası

  • EW2005A1-A
  • EW2005A2-A

 

Bilinen Sahte Ambalaj

 

VEKLURY®, Gilead tarafından geliştirilen ve COVID-19 tedavisinde etkililiği kanıtlanmış (ilk onaylı) antiviral molekül olan remdesivirin ticari marka adıdır. Türkiye’de VEKLURY, Sağlık Bakanlığı  t VEKLURY, Türkiye’de sadece Türk Eczacıları Birliği aracılığıyla hasta adına ilaç temini başvurusu yoluyla veya toplu olarak ithalat talebinde bulunan ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış hastanelere tedarik edilebilmektedir. Resimde görüldüğü gibi Gilead markası taşıyan sahte remdesivir dahil olmak üzere remdesivir içerdiği iddia edilen diğer tüm ürünler yasa dışı kabul edilmeli ve hastalara uygulanmamalıdır. Ayrıca, VEKLURY toz halinde sunulur ve hastane ortamında intravenöz yolla uygulanır – eczanelerde veya online olarak satışı bulunmamaktadır. Bir eczane veya online pazar yeri aracılığıyla satılan ve remdesivir içerdiği iddia edilen herhangi bir ürün yasa dışı kabul edilmeli ve hastalara uygulanmamalıdır. 

Türkiye vatandaşlarının, hastaların, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının sağlığı Gilead’ın birinci önceliğidir. Bu basın duyurusu, Türkiye’deki tüm sağlık meslek mensuplarının, ülkeye yasa dışı yollarla getirilen, ülkede satılan ve hastalara uygulanan Gilead markalı sahte remdesivir ürünleri hakkında bilgi sahibi olmalarını, Gilead markalı sahte remdesivir ürünlerini tespit etmek ve bunları hem Gilead’a hem de Türkiye’deki sağlık otoritelerine bildirmek konusunda dikkatli olmalarını ve halk sağlığı yararına bu sahte ürünlerin satın alınmasından veya hastalara uygulanmasından kaçınmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Gilead bu sahte ürünleri Türkiye’deki sağlık otoritelerine ve kolluk kuvvetlerine bildirmiştir ve tahkikat sürecinde bu kurumları desteklemeye devam etmektedir.

Satın aldığınız veya size sunulan Gilead markalı remdesivirin sahte olduğunu düşünüyorsanız veya elinizde yukarıdaki lot numaralarını taşıyan remdesivir bulunuyorsa, lütfen bu ürünü kullanmayın veya hastalarınıza uygulamayın ve hemen [email protected] adresinden TİTCK’ye (https://www.titck.gov.tr/faaliyetalanlari/denetim/kacak-sahte-urunler sayfasından bildirim formuna erişebilirsiniz) ve [email protected] adresinden Gilead’ın Kalite Departmanı’na bildirin.